Pozri sa, ako vyzerá severný pól Slnka. Vedci vytvorili jeho simuláciu

Severný pól Slnka nikdy nikto nevidel, pretože vedci v skutočnosti nemajú žiaden jeho obrázok. To však neznamená, že nedokážu zistiť ako vyzerá.

Severný pól Slnka nikdy nikto nevidel, pretože vedci v skutočnosti nemajú žiaden jeho obrázok. To však neznamená, že nedokážu zistiť, ako vyzerá.

Predošlé misie, ktoré sa zaoberali štúdiom Slnka, sa sústredili väčšinou okolo výšky jeho rovníka. Jediná misia, ktorá bola určená na preskúmanie pólov tejto obrovskej hviezdy bola Ulysses, spoločná misia vesmírnych agentúr ESA a NASA. Loď, ktorá póly skúmala, však nemala žiadne zariadenie, ktoré by vytváralo fotky alebo zobrazovalo akýkoľvek obraz. Vedci sa teda pri vytváraní obrázku, ktorý údajne zobrazuje severný pól Slnka, museli potrápiť.

Ako tím vesmírnej organizácie ESA postupoval pri tvorení takéhoto obrázku?

Vedci zozbierali informácie zo zariadenia, ktoré sa nachádza na vesmírnom plavidle Proba-2 použitím detektoru Active Pixel System a teleskopu, ktorý dokáže spracovávať obrázky. V pondelok uverejnili obrázok, ktorý pospájali zo získaných a spracovaných údajov. Obrázok tak splnil účel. Už vieme, ako približne severný pól Slnka vyzerá.

Zdroj: ESA/Royal Observatory of Belgium

Tí, korí vedcom v týchto odhadoch neveria, nebudú na úplnú pravdu čakať pridlho. Vo februári 2020 plánuje ESA uskutočniť misiu, v ktorej získa obrázky oboch pólov Slnka s priamym pohľadom presne na ne. Podobné obrázky majú obrovský potenciál. Pomáhajú vedcom zodpovedať nezodpovedané otázky.