Creative Sound BlasterX G6
Creative Sound BlasterX G6 (FOTO Marek Urban)

Externá zvuková karta Sound BlasterX G6 od Creative nadchne nielen používateľov osobných počítačov. Tento parádny kúsok je totiž kompatibilný i so súčasnými hernými konzolami vrátane Nintendo Switch, ktoré obohatí o realistickejší zvuk alebo pestrejšie audio detaily.

Najväčšia bomba ale je, keď k tejto malej magickej krabičke pripojíte kvalitné slúchadlá. Ak tak spravíte, od toho momentu odštartuje zimomriavky spôsobujúce zvukové ródeo. A to bez akejkoľvek štipky srandy.

Sound BlasterX G6 kombinuje dlhoročné skúsenosti zvukových inžinierov z radov spoločnosti Creative s prvotriednym digitálno-analógovým prevodníkom a veľmi efektívnym zosilňovačom, ktoré dajú audiu neprehliadnuteľný šmrnc. Zmieniť však musím i technológiu SBX vrátane špeciálneho režimu pre hráčov, pretože práve vďaka nemu nadobudnú nad súperom nezanedbateľnú výhodu.

Poďme ale postupne. Výbava je tentokrát celkom bohatá.

Creative Sound BlasterX G6
Creative Sound BlasterX G6 (FOTO Marek Urban)

Konštrukcia

Útroby sa skrývajú v precízne vyrobenej kovovo-plastovej konštrukcii s matným povrchom a jedinečným dizajnom, ktorý nesie DNA renomovaného výrobcu až zo Singapuru. A keďže má aj kompaktné rozmery, jej nároky na priestor potešia snáď každého jedného potenciálneho používateľa. Je to o niečo väčšie od platobnej karty.

Spodná časť zvukovej karty navyše skrýva skvele fungujúcu proti-šmykovú plochu. Keď ju teda položíte na stolík, existuje naozaj iba malá pravdepodobnosť, že onedlho skončí na zemi. Drží naozaj skvele.

Creative Sound BlasterX G6
Creative Sound BlasterX G6 (FOTO Marek Urban)

Používateľ má k dispozícii tri hardvérové tlačidlá vrátane mechanického regulátora úrovne hlasitosti. Všetko spomenuté je zvýraznené bielym svetlom, ktoré mi spolu so svietiacim X-kom na vrchu konštrukcie v tmavej miestnosti vôbec neprekážalo. Práve naopak, ide o príjemné vizuálne spestrenie.

Čo sa týka portov, Sound BlasterX G6 ponúka miesto pre pripojenie dvoch 3,5 mm jackov (výstup + mikrofón), jedného microUSB konektora a optického káblu, prostredníctvom ktorého aktivujete vyššie spomínaný priestorový zvuk. Chýbal mi tu iba čoraz žiadanejší USB C port. Prítomný microUSB slúži aj na napájanie elektrickou energiou.

TIP REDAKCIE
RECENZIA Creative Aurvana Trio: Štuple pre fajnšmekrov

Audio

Podobne ako konštrukčné prevedenie, aj zvukový výstup dostal nadštandardnú kvalitu, pričom nezáleží, či práve pozeráte film, počúvate vášho obľúbeného hudobníka alebo hráte počítačové hry. Externú zvukovú kartu Creative Sound BlasterX G6 si bude pochvaľovať takmer každý. Záleží už iba na tom či si potrpíte na dokonalom audio pôžitku.

Ak áno, ste na správnej adrese. V útrobách sa totiž skrýva špičkový digitálno-analógový prevodník (130 dB a 32-bit / 384 kHz), ktorý vás presvedčí, že ste až do jeho použitia kvalitný zvuk na kilometre obchádzali. Dekády skúseností spoločnosti Creative s vývojom audio produktov tu sú naozaj cítiť.

Creative Sound BlasterX G6
Creative Sound BlasterX G6 (FOTO Marek Urban)
Creative Sound BlasterX G6
Creative Sound BlasterX G6 (FOTO Marek Urban)

Ak máte príležitosť použiť pribalený optický kábel, budete mať k dispozícii plný potenciál tejto malej krabičky. Sprístupní sa totiž takzvaný 7.1 surround sound, ktorý obohatí zvukový výstup o vyššiu presnosť. Reprodukovaný zvuk je potom bližšie k realite, čo oceníte najmä pri hraní akčných hier.

Niečo podobné možno však povedať i o špeciálnom režime Scout Mode, ktorý aktivujete stlačením malého tlačidla na boku konštrukcie. Ide o jednu zo špeciálnych funkcionalít zvukovej karty, preto teraz hodíme očko na detaily a jej výhody.

Scout Mode

Ako už naznačuje samotný názov, aktivácia Scout Mode zvýrazní pre hráča dôležité zvuky v hernom prostredí. To znamená, že pri hraní akčnej hry bude počuť kroky alebo prebíjanie oponenta trošku lepšie ako za bežných okolností. Stručne povedané, nadobudne podstatne lepší prehľad o bojisku.

Scout Mode
Vypnutý Scout Mode
Scout Mode
Zapnutý Scout Mode

Funguje to naozaj dobre. Predovšetkým však vtedy, keď máte ku Sound BlasterX G6 pripojené kvalitné slúchadlá. Ide o tak silnú kombináciu, že si ju bez akýchkoľvek pochýb zamiluje nejeden náruživý hráč.

Technológia SBX

Ďalšou čerešničkou vo výbave externej zvukovej karty je tiež skvele fungujúca sada audio technológií SBX s veľmi nápomocným algoritmom. Tlačidlo hneď vedľa Scout Mode dá zvuku život, pretože ho aktivácia funkcionality citeľne zvýrazní. Výrobca opisuje túto funkcionalitu ako inteligentnú optimalizáciu zvukového výstupu za účelom dosiahnutia čo najlepšej kvality.

TIP REDAKCIE
RECENZIA Creative iRoar Go: Prvotriedny reprák do terénu
Creative Sound BlasterX G6
Creative Sound BlasterX G6 (FOTO Marek Urban)

Prepínacie tlačidlo vedľa SBX poskytuje dva zvukové profily. Keď ho prehodíte zľava doprava, od toho momentu naberie zvukový výstup citeľne väčšie grády. To inými slovami znamená, že aktuálna úroveň hlasitosti porastie hneď o niekoľko úrovní.

Ešte niečo?

Za zmienku ešte nepochybne stojí aj prvotriedny slúchadlový zosilňovač Xamp. Nemalou výhodou je, že zosilňuje zvlášť ľavý a zvlášť pravý kanál, aby tak odviedol svoju prácu podstatne lepšie, ako keby ich zosilňuje spoločne. V praxi to však oceníte najmä vtedy, keď si spustíte hru. Zábava zrazu nadobudne úplne nový rozmer.

Tak detailnú a zároveň i tak realisticky podanú reprodukciu zvuku ste počas hrania s najväčšou pravdepodobnosťou ešte zatiaľ asi nepočuli. Občas mi prišlo, že niekto skutočne kráča okolo môjho stolíka s počítačom.

Záver

Spoločnosť Creative vyrobila Sound BlasterX G6 pre toho, kto chce posunúť svoju hardvérovú audio výbavu na vyššiu úroveň. Na svoje si príde každý jeden audiofil, ale aj bežný používateľ, ktorý hľadá niečo, čo by dokázalo dať zvuku z jeho drahých slúchadiel ešte väčší šmrnc.

Creative Sound BlasterX G6
Creative Sound BlasterX G6 (FOTO Marek Urban)

Ak máte zhruba 150 € navyše a radi si z času na čas niečo zahráte, táto namakaná externá zvuková karta môže byť perfektnou investíciou. Nevyžaduje žiadne dodatočné aplikácie, nepotrebuje kalibráciu a netreba ju dokonca ani nastavovať. Stačí k nej iba pripojiť nevyhnutné káble a od tej chvíle je pripravená do ostrej akcie. Sklamaní teda nezostanú ani technicky menej zdatní zákazníci.