Inžinieri Fordu vyvinuli zvukotesnú búdu pre psy: Ochráni ich pred hlukom počas Silvestra

Oslavy konca starého a začiatku nového roka bývajú vďaka zábavnej pyrotechnike poriadne hlučné záležitosti.

Oslavy konca starého a začiatku nového roka bývajú vďaka zábavnej pyrotechnike poriadne hlučné záležitosti. Platí to aj v oblastiach, ktoré sú po zvyšok roka relatívne tiché. Svoje o tom iste vedia majitelia štvornohých miláčikov, ktorí ohňostroje a delobuchy nesú len veľmi ťažko.

Psy majú podľa expertov podstatne širšie spektrum sluchu, čo znamená, že počujú zvuky, ktoré ľudské ucho nie je schopné zaznamenať. Okrem toho dokážu počuť zvuky, ktoré sú v priemere štyrikrát ďalej a v širšom rozsahu frekvencií.

Podľa nedávneho prieskumu má úzkosťou a strachom pri ohňostrojoch trpieť až 45 % psov, čo je niečo, čo nesú ťažko všetci majitelia.

Americká automobilka Ford sa preto rozhodla, že pre huňatých miláčikov spraví útulné a hlavne zvukotesné obydlie. Milý marketingový ťah spája technológie nového SUV Edge a tradičnej psej búdy.

Psia búda od spoločnosti Ford.

Aktívne aj pasívne potláčanie okolitého hluku

Premýšľali sme o tom, ako by technológie, ktoré používame v našich vozidlách mohli pomôcť ľuďom v iných situáciách. Zaistenie toho, aby si psy a ich majitelia mohli vychutnávať silvestrovské oslavy bez stresu sa zdalo byť perfektnou aplikáciou pre náš systém Active Noise Control,“ pýši sa novinkou Ford.

TIP REDAKCIE
V Bratislave vyrastie nová centrála spoločnosti ESET. O projekt sa postará známy ateliér

Nová búda má na vonkajšej strane niekoľko mikrofónov, ktoré načúvajú okolitému hluku. Zvukový systém vnútri potom generuje protichodné zvukové frekvencie, čím sa znižuje hladina nepríjemných zvukov. Na podobnom princípe fungujú aj slúchadlá s potláčaním okolitého hluku.

To ale nie je všetko. Okrem aktívneho rušenia okolitého hluku je búda vybavená aj pasívnou ochranou. Obložená je korkovými doskami, ktoré sú známe dobrými izolačnými schopnosťami.

Total
29
Zdieľaní
Total
29
Zdieľať