Rusi chcú poraziť Elona Muska: Majú technológiu rakiet, ktorá je na vyššej úrovni!

Rusko tvrdí, že Muskove rakety sú zastarané.

0
spaceX
Liftoff rakety Falcon 9. Foto: SpaceX

Elon Musk a jeho SpaceX prepisujú to, čo bolo doteraz zaužívané už niekoľko rokov. Vyzerá to však tak, že mladý miliardár má vážneho vyzývateľa. Do boja o najlepšie rakety sa púšťa Rusko.

Na alternatíve totiž už desať rokov pracuje Keldyšove výskumné centrum. O pokroku informovali na tlačovej konferencii, počas ktorej zverejnili aj video z konceptu.

Rusi si pritom z Muskovej SpaceX veľkú hlavu nerobia. Tvrdia totiž, že na rozdiel od ich technológií SpaceX využíva zastarané postupy, ktoré budú už čoskoro spadať do dávno zabudnutej histórie.

Riaditeľ výskumného centra Vladimir Košlakov pritom tvrdí, že ich najväčšou prioritou je opakovaná použiteľnosť. „Musíme vyvinúť motory, ktoré nemusia by dolaďované alebo opravované častejšie než raz za desať letov. Okrem toho, nové rakety musia byť do 48 hodín od návratu z vesmíru pripravené na ďalšiu misiu. Presne toto si momentálne žiada trh,“ vysvetľuje.

Elon Musk využíva aktuálnu technológiu, ktorá bola vyvinutá už dávno,“ konštatoval. „Je obchodník: zobral riešenie, ktoré už existovalo a úspešne ho aplikoval. Okrem iného mu v tom pomáha americká vláda,“ dodal.