Prehliadač Chrome môže na niektorých stránkach zablokovať všetky reklamy

Bič na zavádzajúce prvky a falošné reklamy.

0
chrome

Spoločnosť Google v priebehu decembra uvoľní novú verziu (71) najpopulárnejšieho internetového prehliadača Chrome, ktorá v niektorých prípadoch zablokuje absolútne všetky reklamy na webovej stránke.

Tvrdá penalizácia a odstrihnutie od príjmov z reklám čaká tie weby, ktoré svojim návštevníkom zobrazujú neúmerné množstvo vyskakovacích okien spojených so zavádzajúcim obsahom.

Ide hlavne o falošné upozornenia, ktoré sa tvária ako systémové (napr. pozor, vírus, klikni sem a sem), rôzne pokusy o získanie osobných údajov (súťaže o iPhone, miliónty návštevník), automatické presmerovania na iné stránky bez akejkoľvek vykonanej interakcie návštevníkom alebo reklamy s tzv. neočakávanou oblasťou kliknutia.

chrome

Pri takýchto reklamách je užívateľ po kliknutí na tlačidlo „zatvoriť“ je často presmerovaný na stránku inzerenta a podobne. Google proti takémuto konaniu bojuje už dlhšie, opatrenia a nástroje proti nemu predstavil už v minulom roku. Nepriniesli však očakávané výsledky.

Majitelia a prevádzkovatelia internetových stránok môžu sledovať stav tzv. obťažujúceho správania na špeciálnej internetovej stránke, kde nájdu aj príklady a odporúčania pre riešenie. Na vykonanie náprav budú mať prevádzkovatelia 30 dní. Následne bude prehliadač Chrome (v71) blokovať na takýchto weboch všetky reklamy.

Google ale užívateľom ponechá otvorené zadné vrátka. Filtrovanie reklám budú môcť vypnúť v nastaveniach prehliadača, pokiaľ ich teda budú chcieť z nejakého dôvodu vidieť.