Vlajka EÚ

Google varuje: Ak EÚ neustúpi, vypneme túto službu!

Pre všetkých tých, ktorí bývajú v EÚ máme zlé správy týkajúcej sa jednej z najlepších služieb Google.

Pre všetkých tých, ktorí bývajú v EÚ, máme zlé správy týkajúce sa jednej z najlepších služieb Google. Správy Google sú akýmsi agregátorom všetkého zaujímavého obsahu zo slovenského či celosvetového internetu. Práve táto služba je ohrozená pripravovanou smernicou známou ako Článok 11.

Tí z vás, ktorí nevedia, čo je „Článok 11,“ ide o „daň z odkazu,“ ktorú by mali platiť spoločnosti zbierajúce odkazy z rôznych webov. Google nesúhlasí a poukazuje na incident v Španielsku, kde odhlasovali podobný zákon už dávnejšie. Vyhľadávač preto v Španielsku úplne vypol službu Správy.

Ak neustúpite, službu vypneme

Google teraz varuje EÚ, že ak skutočne odhlasujú nasadenie „dane z odkazu,“ okamžite vypne obľúbené správy vo všetkých členských krajinách. Spoločnosť to pritom spraviť nechce. Je presvedčená, že Správy patria medzi jej najobľúbenejšie služby, do ktorej dokonca nedáva žiadnu reklamu.

V správach Google nemáme reklamy. Pre Google to nie je služba, ktorá by prinášala peniaze. Sme toho názoru, že ide o službu pre verejnosť. Sme hrdí, že ju máme ako súčasť nášho portfólia,“ odkázal Richard Gingras, viceprezident vyhľadávania v službe Správy Google (Google News).