Facebook upratoval, vymazal viac ako 1,5 miliardy falošných účtov

Sociálna sieť Facebook nemá v poslednom období dobré renomé, pod čo sa podpísali incidenty s únikom osobných dát, ochranou súkromia ale aj falošné správy, ktoré sa stále darí šíriť. 

Sociálna sieť Facebook nemá v poslednom období dobré renomé, pod čo sa podpísali incidenty s únikom osobných dát, ochranou súkromia ale aj falošné správy, ktoré sa stále darí šíriť. 

Nenávistné prejavy, propagandu, terorizmus a ďalší, pre spoločnosť nebezpečný obsah, pomáhajú rozširovať hlavne falošné účty, ktorých je podľa najnovšej podrobnej správy spoločnosti Facebook neúrekom.

Len v období od apríla do septembra Facebook odstránil 1,5 miliardy falošných účtov, čo je skutočne impozantné číslo. V 1. štvrťroku 2018 vymazal 534 miliónov účtov, v 2. štvrťroku 800 miliónov účtov a v 3. štvrťroku 2018 až 800 miliónov falošných účtov.

Veľa falošných účtov bolo vytvorených tzv. strojovo. Kybernetickí kriminálnici dokážu vytvárať falošné účty vo veľkých objemoch pomocou špecializovaných skriptov a softvérových botov. Takéto účty následne slúžia podvodom alebo sa pomocou nich šíri spam. Automatizovaný proces penetráciu spamu ešte zintenzívňuje.

falosne ucty
Počet odstránených falošných účtov v miliónoch. (Facebook)

Facebook tvrdí, že sa jeho vlastné algoritmy pre identifikáciu falošných účtov medzičasom citeľnejšie zdokonalili. Až 99,6 % falošných účtov, ktoré boli medzi aprílom a septembrom odstránené, mala odhaliť umelá inteligencia. Často k tomu došlo skôr, než falošný účet nahlásil bežný užívateľ sociálnej siete.

Aj keď Facebook zintenzívňuje boj proti nekalému obsahu, falošným účtom a zlepšuje ochranu bežných užívateľov sociálnej siete, stále má k pomyselnej dokonalosti ďaleko. Dôvera k sociálnej sieti je naštrbená a nepomáhajú jej ani vyjadrenia významných technologických osobností.

Začiatkom tohto roka kritizoval Facebook Tim Cook – výkonný riaditeľ spoločnosti Apple, pričom narážal práve na ochranu súkromia. Podobne zareagoval aj Elon Musk, ktorý z Facebooku dokonca stiahol profil Tesly a SpaceX.