Bill Gates predstavil plány, ktoré podľa všetkého majú zlepšiť infraštruktúru, ktorú používame na vysporiadanie sa s ľudským odpadom. Jeho high-tech vynález má tiež znížiť úmrtnosť a náklady na zdravotníctvo.

Technológia, ktorú miliardár predstavil v Pekingu, je najvýznamnejším pokrokom v hygiene za posledných takmer 200 rokov. Nadácia manželov Gatesových chce teda zmeniť spôsoby, na ktoré sme boli dodnes zvyknutí. Ich plánom je investovať do toaliet a zariadení na spracovanie odpadu, ktoré sú schopné exkrementy rozkladať. Takéto toalety by nielen že nepotrebovali žiadnu kanalizáciu a vodu, ale by odpad menili na hnojivo a vodík.

Nadácia už stihla v priebehu posledného desaťročia investovať do mnohých startupov, ktoré sa zaoberajú podobnými problémami okolo 200 miliónov dolárov. Gates tvrdí, že s lepšími záchodmi by sme mohli znížiť globálne úmrtia zapríčinené nedostatočnou hygienou až o 500 000 a ušetriť 233 miliárd dolárov na nákladoch na zdravotníctvo.

TIP REDAKCIE
Svet Playboy navždy opustil jeho zakladateľ Hugh Hefner. Ako vznikol jeho celoživotný úspech?

Bill plán ešte úplne nedomyslel

Riešenie, ktoré ponúka Bill Gates, je veľmi efektívne, avšak v jeho pláne chýba informácia o tom, ako by pomohol skutočne dostať túto technológiu k dvom miliardám ľudí po celom svete, ktorí podľa UNICEF nemajú prístup k adekvátnej hygiene. Vzhľadom na to, že každý dolár investovaný do kanalizácie prinesie výnos o 5 dolárov vyšší, Bill a startupy, do ktorých investoval, majú veľkú motiváciu dostať takéto toalety hlavne k tým ľuďom, ktorí ich najviac potrebujú.