Pokrok v hygiene: Bill Gates chce zachraňovať životy pomocou futuristickej toalety

Bill Gates predstavil plány, ktoré podľa všetkého majú zlepšiť infraštruktúru, ktorú používame na vysporiadanie sa s ľudským odpadom.

Bill Gates predstavil plány, ktoré podľa všetkého majú zlepšiť infraštruktúru, ktorú používame na vysporiadanie sa s ľudským odpadom. Jeho high-tech vynález má tiež znížiť úmrtnosť a náklady na zdravotníctvo.

Technológia, ktorú miliardár predstavil v Pekingu, je najvýznamnejším pokrokom v hygiene za posledných takmer 200 rokov. Nadácia manželov Gatesových chce teda zmeniť spôsoby, na ktoré sme boli dodnes zvyknutí. Ich plánom je investovať do toaliet a zariadení na spracovanie odpadu, ktoré sú schopné exkrementy rozkladať. Takéto toalety by nielen že nepotrebovali žiadnu kanalizáciu a vodu, ale by odpad menili na hnojivo a vodík.

Nadácia už stihla v priebehu posledného desaťročia investovať do mnohých startupov, ktoré sa zaoberajú podobnými problémami okolo 200 miliónov dolárov. Gates tvrdí, že s lepšími záchodmi by sme mohli znížiť globálne úmrtia zapríčinené nedostatočnou hygienou až o 500 000 a ušetriť 233 miliárd dolárov na nákladoch na zdravotníctvo.

Bill plán ešte úplne nedomyslel

Riešenie, ktoré ponúka Bill Gates, je veľmi efektívne, avšak v jeho pláne chýba informácia o tom, ako by pomohol skutočne dostať túto technológiu k dvom miliardám ľudí po celom svete, ktorí podľa UNICEF nemajú prístup k adekvátnej hygiene. Vzhľadom na to, že každý dolár investovaný do kanalizácie prinesie výnos o 5 dolárov vyšší, Bill a startupy, do ktorých investoval, majú veľkú motiváciu dostať takéto toalety hlavne k tým ľuďom, ktorí ich najviac potrebujú.