Planéta X, ktorá obieha Slnko vo vzdialenej slnečnej sústave, môže skutočne existovať

Existencia Planéty X je znova podporená najnovším objavom objektu, ktorý vedci objavili pri pátraní po neznámych trpasličích planétach.

Existencia Planéty X je znova podporená najnovším objektom, ktorý vedci objavili pri pátraní po neznámych trpasličích planétach. Ide o najväčší prieskum, ktorý sa kedy v rámci vzdialených objektov slnečnej sústavy vykonal.

Objav tohto objektu, ktorý sa nachádza 2,5-krát ďalej než je vzdialenosť medzi Slnkom a Plutom, je ďalším dôkazom o tom, že niekde v slnečnej sústave existuje desiata planéta. Je jedným z najvzdialenejších objektov, ktoré boli doposiaľ identifikované v gravitačnom poli Slnka. Jeho zvláštna obežná dráha taktiež podporuje teóriu, že vo vonkajšej slnečnej sústave sa nachádza obrovský svet 10-krát väčší než Zem samotná.

Objekt je 300 kilometrov široký a asi 80 astronomických jednotiek vzdialený od Slnka. Pluto je od Slnka vzdialené približne 34 AU (astronomických jednotiek pozn.red.), takže si vieme predstaviť, v akej obrovskej diaľke toto teleso cestuje po svojej orbite. Je dokonca tak vzdialené, že sa nikdy ani len nepriblíži k obrovským planétam našej slnečnej sústavy, ktorými sú napríklad Neptún či Jupiter.

TIP REDAKCIE
Zmeškali ste zatmenie Mesiaca? Nevadí, celestiálny úkaz zachytil profesionálny fotograf
Zdroj: Carnegie Institution for Science/ dailymail.co.uk

Prečo sa vedci domnievajú, že objekt je dôkazom existencie Planéty X?

Myšlienka a dohady o existencii Planéty X sa objavili už v roku 2014, kedy sa Dr. Scott Sheppard snažil vysvetliť podivné zhluky šiestich malých objektov v Kuiperovom páse, v oblasti ľadových a skalných objektov za hranicou Neptúna. Ich obežné dráhy boli totiž naklonené tým istým smerom v takom usporiadaní, aké je len ťažko možné vytvoriť bez pomoci obrovskej vonkajšej sily.

Novoobjavený objekt nie je sám, ktorý sa nachádza vo vzdialenej slnečnej sústave a jeho orbita je zvláštne naklonená. Existujú ešte 2 takéto telesá, ktoré sú od sústavy tiež izolované a ich obežné dráhy vyzerajú rovnako ovplyvnené. Objav priamo nedokazuje, že na hranici slnečnej sústavy existuje obrovská Planéta X, no je dôkazom, že tam vonku je určite niečo veľké.

Total
16
Zdieľaní
Total
16
Zdieľať