mesiac

Ľudské poznatky uložené do DNA majú skončiť na Mesiaci vraj pre prípad, že by sme vyhynuli

Arch Mission Foundation prišla na spôsob akým by sme po sebe mohli zanechať odkaz pre iné civilizácie v prípade, že by sme sa zo Zeme náhle vyparili.

Nezisková organizácia Arch Mission Foundation prišla na spôsob, akým by sme po sebe mohli zanechať odkaz pre iné vyspelé civilizácie v prípade, že by sme sa zo zemského povrchu náhle vyparili.

Organizácia skúma spôsoby, akými by sme mohli uchovať obrovské množstvá informácií, ktoré sme za celú našu existenciu stihli nazbierať. Ľudstvo síce nie je geniálne a predpovede, že naše myslenie prekoná umelá inteligencia sú dosť pravdepodobné, no zanechať niečo pre ďalšie civilizácie by bolo istotne užitočné. Hlavne v tom prípade, keby nám plány s AI nevyšli alebo by nás zničilo globálne otepľovanie.

Šírenie informácií okolo celej slnečnej sústavy je ultimátna záloha. Ako však vytvoriť priestor pre toľko dôležitých informácií? Táto organizácia sa nedala zahanbiť a povedala si, že zakóduje dôležité knihy obrázky a dáta do syntetických molekúl DNA a uloží ich na Mesiac. Geniálny plán, nie?

TIP REDAKCIE
Google konečne vyrobí vlastné smart hodinky, prídu v roku 2022

Mesiac je len prvou zastávkou

“Využiť DNA ako úložný priestor nám umožňuje vpisovať a ukladať doň informácie v extrémne malom objeme. Malá tekutá kvapôčka môže obsahovať celé dátové centrum Amazonu. Replikovať takéto DNA je lacná záležitosť, a tak by sme doslova vedeli vytvoriť miliardy kópií,” tvrdí spoluzakladateľ organizácie Nova Spivack.

Mesiac je len prvotným projektom na akési odskúšanie a preverenie funkčnosti uloženia informácií. Nezisková organizácia má totiž veľmi ambiciózne plány – vybudovať obšírnu schránku ľudských poznatkov a uložiť kópie na planéty, asteroidy, kométy a mesiace po celej slnečnej sústave. Možno bude jedného dňa na každučkom telese v slnečnej sústave záznam o celej existencii ľudstva. Čo si myslíte vy? Vydarený alebo nebezpečný plán?

Total
9
Zdieľaní
Total
9
Zdieľať