Toto si zapamätáš: Vedci vyvinuli nový font, ktorý sa lepšie pamätá

Aj vám sa stáva, že niečo čítate a na konci vety už ani neviete ako začínala? Stáva sa to častejšie, než sa môže zdať. Pomôcť môže nový font Sans Forgetica.

Aj vám sa stáva, že niečo čítate a na konci vety už ani neviete ako začínala? Stáva sa to častejšie, než sa môže zdať. Austrálska univerzita RMIT (Royal Melbourne Institute of Technology) sa preto rozhodla vytvoriť nový font, teda štýl písma, ktorý sa lepšie zapamätá.

Presne tak, podľa tvrdení univerzity si po prečítaní textu napísanom vo fonte Sans Forgetica obsah zapamätáš lepšie ako v prípade iných fontov. Dôvod je pritom veľmi zaujímavý a aj keď to znie trochu šialene, dáva zmysel.

Na fonte spoločne pracovali návrhári písma a psychológovia, ktorí spojili hlavy a prišli s novým spôsobom ako oklamať ľudský mozog a prinútiť ho pracovať o čosi tvrdšie než na čo je bežne zvyknutý.

Lepšiu zapamätateľnosť textu má zabezpečiť skutočnosť, že fontu chýbajú určité časti. Mozog sa preto musí viac sústrediť a tým sa má zapnúť hlbšie kognitívne spracovanie. Vďaka tomu sa informácie lepšie zapamätajú. Nevýhodou môže byť dlhší čas strávený čítaním.

TIP REDAKCIE
Zákaz akéhokoľvek používania smartfónu v aute: Zákon prešiel aj s veľkými pokutami

Univerzita mala do testovania zapojiť približne 400 študentov, ktorým predkladala viaceré návrhy písma. Font, ktorý nakoniec dosiahol najlepšie výsledky je Sans Forgetica. Presné čísla však k dispozícii nie sú. Je teda otázne aký veľký skok v zapamätateľnosti vôbec prináša.

Ak by ste to chceli vyskúšať, font si môžete zadarmo stiahnuť a dokonca aj nainštalovať do prehliadaču Chrome ako rozšírenie.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať