Nemecký vlak na vodík

Naftu čaká dôchodok: V Nemecku začali jazdiť vlaky, ktoré poháňa vodík

Po nemeckých koľajniciach začali jazdiť dva vlaky, ktoré nepoháňajú fosílne palivá, ale alternatíva z obnoviteľných zdrojov.

Po nemeckých koľajniciach začali jazdiť dva vlaky, ktoré nepoháňajú fosílne palivá, ale alternatíva z obnoviteľných zdrojov. Oba dopravné prostriedky jazdia vďaka vodíku a kyslíku, pretože ich prítomný systém dokáže premieňať na elektrickú energiu.

Vďaka tomu neprispievajú k znečisťovaniu nášho krehkého životného prostredia. Premenou spomínanej alternatívy za dekády zaužívanú naftu nevzniká nič, čo by sa dalo prirovnať k nebezpečným emisiám CO2. Nárast oxidu uhličitého v ovzduší totiž spôsobuje globálne otepľovanie.

“Samozrejme, nákup vlaku na vodík vychádza podstatne drahšie ako nákup vlaku na naftu, jeho prevádzka vás ale vyjde menej,” uviedol na margo novinky Stefan Schrank, projektový manažér zo špičkovej francúzskej spoločnosti Alstom.

Výrobca, vyššie spomínaná spoločnosť, sľubuje tichý pohyb vrátane celkom slušnej rýchlosti, pričom tá dosahuje až 140 kilometrov za jednu hodinu. Oba vlaky slúžia ako pilotné dopravné linky medzi dvomi malými mestami na severe Nemecka. Ich trať je preto momentálne dlhá iba 100 kilometrov, píše server Popular Mechanics. Ak sa teda postupom času osvedčia, o čom niet pochýb, tak porastie nielen počet rušňov, ale aj samotná vzdialenosť.

TIP REDAKCIE
POZOR: Slovákom chodí mimoriadne nebezpečný email. Môžete prísť o tisíce! (FOTO)
Total
28
Zdieľaní
Total
28
Zdieľať