Creative Omni

RECENZIA Creative Omni: Špičkový Wi-Fi reprák, ktorý si zamiluješ

Rozmach Wi-Fi konektivity sa postaral o zrod reproduktorov, medzi ktoré patrí aj kúsok Creative Omni.

Rozmach Wi-Fi konektivity sa postaral o zrod reproduktorov, medzi ktoré patrí aj kúsok Creative Omni. Ide o kompaktný, štýlovo vyzerajúci a až prekvapivo dobre hrajúci kúsok s bohatou funkcionalitou a so zvýšenou odolnosťou voči vode, aby sa mohol bez obáv používať aj pri sprchovaní alebo varení.

Na svoje si teda prídu predovšetkým náročnejší používatelia, ktorým ho môžem po niekoľkodňovom testovaní iba odporučiť. V tejto recenzii nájdu hneď niekoľko dôvodov, prečo tomu tak vôbec je.

Keď som sa dostal k reproduktoru Creative Omni a po prvýkrát videl jeho technickú špecifikáciu, zaujalo ma, že tak malé zariadenie ponúka tak bohatú výbavu. V odolnej konštrukcii nájdete 4 poriadne výkonné meniče, z čoho sú 2 neodymové o veľkosti 1,5″ a 2 pasívne. Nechýba mu však ani vylepšená basová odozva. Kombinácia kvalitného zvukového výstupu a bohatej konektivity robí z tohto plastovo-kovového audia povinnú výbavu pre každú modernú domácnosť.

Creative Omni
Creative Omni (FOTO Marek Urban)

Na to, aby reproduktor fungoval, nepotrebuje absolútne žiadne káble. Dá sa totiž používať prostredníctvom bezdrôtovej konektivity Bluetooth aj prostredníctvom domácej Wi-Fi. Stačí si iba stiahnuť špeciálnu mobilnú aplikáciu, zoznámiť ho s routerom a od tej chvíle je pripravený do ostrej akcie. Jedinou podmienkou je, aby boli všetky zariadenia pripojené v jednej bezdrôtovej sieti.

Párovanie

Na párovaní nie je absolútne nič komplikované, takže netreba mať žiadne obavy. Keď ho chceš spojiť so smartfónom cez Bluetooth, stačí postupovať ako pri iných bezdrôtových zariadeniach. Keď cez Wi-Fi, treba si stiahnuť a nainštalovať aplikáciu priamo od výrobcu. Ani na tom nie je však nič zložité.

Aplikácia SoundBlaster InterConnect (Google Play Store alebo App Store) má všetko na to, aby si Creative Omni pripojil k tvojej domácej bezdrôtovej sieti. Celý proces ti zaberie maximálne pár minút a môžeš tak spraviť i s ďalším kúskom. Vďaka tomu ich potom prepojíš, aby sa tak vzájomne dopĺňali a tvorili jeden komplexnejší audio systém.

Samozrejme, vedia hrať aj samostatne. V takom prípade sa už ale musia rozdeliť do rôznych miestností. Keďže už nebudú zosynchronizované, z každého jedného reproduktoru bude potom totiž počuť rozdielnu pesničku.

Ovládanie

Na ovládanie reproduktorov slúži mobilná aplikácia SoundBlaster InterConnect alebo fyzické tlačidlá na bočnej strane konštrukcie, ktoré majú lahodnú odozvu. Nájdeš tam reguláciu hlasitosti, hlavné tlačidlo na zapínanie či vypínanie a tiež tlačidlo, ktorým aktivuješ hlasového asistenta. Ak vieš po anglicky, dá sa tak za pomoci zabudovaných mikrofónov hlasovo spojiť so Siri alebo s alternatívou od Google.

Nejaké tie hardvérové tlačidlá nájdeš ale aj na zadnej strane, kde ich je dokopy 6. Jeden je určený pre Wi-Fi, druhý pre Bluetooth, tretím, štvrtým aj piatym opäť ovládaš hudbu. Posledný slúži na aktiváciu vloženej microSD karty, kde si predtým iba hodíš diela svojich obľúbených hudobných interpretov. Tá si okrem iného rozumie i s bezstratovým formátom FLAC.

TIP REDAKCIE
6 rokov starý Fairphone 2 dostane aktualizáciu na Android 10
Creative Omni
Creative Omni (FOTO Marek Urban)
Creative Omni
Creative Omni (FOTO Marek Urban)

Ovládanie prostredníctvom aplikácie ponúka podstatne viac možností. Keď používaš Creative Omni cez Wi-Fi, je to zároveň jediný spôsob, ako sa dá vyberať zdroj hudby, vytvoriť playlist alebo prepínať pesničky aj jednotlivé reproduktory v bezdrôtovej sieti.  Zdrojom môže byť buď úložisko smartfónu alebo niektorá z podporovaných online služieb, ako je Spotify či TuneIn. Nájdeš tam jednoducho všetko, čo potrebuješ na pohodlné používanie tohto moderného audio produktu.

Aplikácia pre Creative Omni
Aplikácia pre Creative Omni

Jej používateľské prostredie stojí z vizuálneho uhla pohľadu za pochvalu, pričom to isté môžem bez obáv povedať i o intuitívnosti ovládania. Problém s používaním aplikácie by nemal mať ani technicky menej zdatný jedinec. Výrobca myslel jednoducho na všetko.

Zvukový výstup

Ako som už povedal, zvukový výstup Creative Omni ulahodí aj ušiam toho, kto sa radí medzi takzvaných audiofilov. A to bez použitia jediného kábla. Výrobca vybavil tento štýlový reproduktor špičkovými audio technológiami, ktoré dostali za úlohu zabezpečiť ničím nerušené bezstratové prehrávanie zvuku s veľmi malým oneskorením prostredníctvom vzduchu. Či už použiješ Bluetooth alebo Wi-Fi, za každých okolností si môžeš byť istý, že ti bude robiť spoločnosť prvotriedne kvalitná hudba.

Creative Omni
Creative Omni (FOTO Marek Urban)

Spomínaná kombinácia 4 špičkových reproduktorov naservíruje do tvojich uší krištáľovo čisté, slušnými basmi obohatené a v prípade potreby i poriadne hlasné audio. Navečer som už musel mať hlasitosť na minimálnej úrovni. Keď to teda vypeckuješ, dva zosynchronizované reproduktory dokážu v jednej menšej miestnosti narobiť celkom slušný rachot.

Ak bol náhodou niekto skeptický voči bezdrôtovým reproduktorom a ich kvalite reprodukcie, tak mi môže veriť, že pri Creative Omni na všetky svoje obavy zabudne. Preto sa treba pripraviť na trošku vyššiu sumu. Za 30 a dokonca ani za 50 eur to nie je.

Záver

Reproduktory sú v týchto dňoch na pultoch obchodov s približne dvojnásobne veľkou cenovkou. Musím však uznať, že za to rozhodne stoja.

Ak si rád spríjemňuješ deň dobrou hudbou, túto podarenú audio hračku si viem predstaviť snáď všade, kde sa zdržiavame väčšinu nášho času. Keďže nepotrebuje žiadne káble a konštrukcia dostala kompaktné rozmery, prenášanie z jedného miesta na druhé nepredstavuje absolútne žiadne problémy. Batéria vydrží približne 8 hodín nepretržitej prevádzky, takže vie byť k dispozícii i jeden celý mierne náročnejší deň.

Creative Omni
Creative Omni (FOTO Marek Urban)

Creative Omni si vďaka svojmu prevedeniu s duálnou orientáciou (horizontálna aj vertikálna poloha) nájde miesto na kancelárskom stolíku, na nočnom stolíku, v obývačke, na ihrisku a dokonca aj v kuchyni či v kúpeľni. Certifikácia podľa štandardu IPX4 totiž formálne zabezpečuje, že tomuto mobilnému a najmä kvalitne hrajúcemu reproduktoru s plnou výbavou neujde ani potenciálne nebezpečný kontakt so špliechajúcou vodou.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať