Čínska fabrika Tesly bude až 4x drahšia ako tá, ktorú postaví BMW v Maďarsku

Automobilky BMW a Tesla oznámili, že už v neďalekej budúcnosti začnú s výstavbou čerstvo oznámených fabrík. Obe budú vyrábať elektromobily.

Automobilky BMW a Tesla oznámili, že už v neďalekej budúcnosti začnú s výstavbou úplne nových fabrík. Obe budú vyrábať elektromobily. Líšia sa však ako lokalitou, tak aj nákladmi, pretože by malo ísť o rozdiel vo výške až niekoľko miliárd.

Fabriku, ktorú postaví nemecký priekopník z automobilového priemyslu na východe Maďarska, by mala podľa predbežných odhadov a kalkulácií reprezentovať investícia s hodnotou 1 miliardy eur. Čínska Gigafactory vyjde Elona Muska až na 5 miliárd dolárov, čo je po prepočte niečo cez 4 miliardy eur. Ide teda až o štvornásobne väčšiu sumu.

Diametrálne rozdielne náklady sa, samozrejme, odrazia i na výrobných kapacitách. Zatiaľ čo Tesla plánuje v avizovanej čínskej fabrike ročne zhotoviť až 500 000 áut, BMW prinesie na svet prostredníctvom tej maďarskej približne o 350 000 kúskov menej.

TIP REDAKCIE
Ľudia si ho zamilovali: iPhone 13 bol koncom 2021 najobľúbenejším radom smartfónov

Ázijská Gigafactory 3 vyrastie na území mesta Šanghaj a dostane tak pokročilé vybavenie, aké momentálne neponúka žiadna iná fabrika z príslušného priemyslu. Vieme však aj to, že montážne linky hodlajú spustiť už do dvoch rokov. Okolo 2020 by mal totiž odštartovať obrovský boom s elektromobilmi, čo z nich spraví súčasť hlavného spotrebiteľského prúdu.

Total
18
Zdieľaní
Total
18
Zdieľať