Kalifornské jabĺčko môže byť v neďalekej budúcnosti doslova prinútené, aby sa nadobro rozlúčilo s roky zaužívaným Lightning portom. Európskym byrokratom sa totiž nepáči, že Apple ako jediný výrobca z mobilného priemyslu vymýšľa s vlastným riešením.

Prečo im ale niečo také prekáža? Pretože tým podľa ich slov vytvára vraj úplne zbytočné množstvo elektronického odpadu. Keď používateľ iOS smartfónu náhodou prejde ku konkurenčnej značke, jeho nabíjačky nemôže použiť na nabíjanie ani jedného Android smartfónu. Pokiaľ by prešiel napríklad z HTC na Samsung, tak taký problém neexistuje.

Ak byrokrati nakoniec predsa len zakročia, Apple bude zrejme musieť na starom kontinente začať používať univerzálny štandard, čiže USB C. To však ponúka asi všetko, čo ponúka aj port v najčerstvejších iPhonoch, píše server AndroidAuthority. Nepôjde teda o žiadnu katastrofu, ale len mierne vyššie náklady na výrobu nových iPhonov.

Zaujímavosťou tu je, že ide o tých istých ľudí z Európskej komisie, najvyššieho výkonného orgánu Európskej únie, ktorí rozhodli aj o nedávnej 4,3 miliardovej pokute pre spoločnosť Google.