Android 9.0 Pie prichádza v čase, keď Android 8 Oreo beží len na 12 % zariadení

Najnovší operačný systém Android 9.0 Pie je oficiálne tu a dostupný hneď pre niekoľko zariadení, vrátane Pixelov a Essential Phone.

Najnovší operačný systém Android 9.0 Pie je oficiálne tu a dostupný hneď pre niekoľko zariadení, vrátane Pixelov a Essential Phone.

Android Pie so sebou prináša nové funkcie ako napríklad ovládanie gestami, náhľady aplikácií bez nutnosti ich ovládať, vyšší výkon, vyššiu bezpečnosť a obrazovku s názvom Dashboard, ktorá ti povie, ako dlho tráviš čas na svojom smartfóne.

TIP REDAKCIE
Android 9.0 je oficiálne Android PIE!

Zaujímavý je aj režim Shush, ktorý vypne notifikácie vtedy, keď je telefón položený displejom dole alebo funkcia spánku, ktorá vo vopred nastavený čas zmení displej telefónu na čiernobiely, aby ťa tak nelákalo pozerať si farebné instagramové fotky. Spomenúť ale musíme aj podstatne vylepšenú správu batérie, čo sa Google podarilo za pomoci šikovných algoritmov, ktoré vedia predpovedať, ktoré aplikácie môžu uspať a ktoré nie.

Najväčší problém? To isté ako po uplynulé roky

To by bolo všetko v poriadku. S novým Androidom však Google nateraz nevyriešil asi najväčší problém. Väčšina Android zariadení novinku vôbec neuvidí, a to ani z diaľky. Doteraz najnovšia verzia, Android 8 Oreo, totiž 23. júla poháňala len 12 percent zariadení. Predstavená pritom bola ešte v auguste 2017.

Najviac zariadení poháňajú verzie Android 7.0 Nougat, Android 6.0 Marshmallow a Android 5.0 Lollipop.

Väčšina Android smartfónov stále používa Android Nougat, Marshmallow a Lollipop, ktoré prišli ešte v rokoch 2016, 2015 a 2014.

V tomto smere má navrch jednoznačne Apple, ktorého najnovšia verzia, iOS 11, beží na 81 percentách zariadení. Tak či onak uvidíme, ako sa Google s večným problémom fragmentácie vysporiada tento rok. Pevne veríme, že to bude lepšie. No nebudeme čakať na zázrak, rovnakú vec si opakujeme rok čo rok.