Vedci konečne zistili aká dávna udalosť ovplyvnila Urán a spôsobila jeho neobvyklé axiálne naklonenie. Taktiež ozrejmili niekoľko následkov, ktoré táto udalosť ovplyvnila ako napríklad to, že Urán je skutočne chladná planéta.

Výskumníci už dlhšie predpokladali, že neobyčajné naklonenie planéty Urán, ktorá sa nachádza vo vonkajšej slnečnej sústave, je spôsobené nárazom masívneho objektu priamo do modro-zelenkastého giganta. Predpokladajú, že tento objekt bol asi dvakrát väčší ako naša Zem a udalosť je stará už miliardy rokov. Kolízia podľa všetkého ovplyvnila aj evolúciu Uránu a mohla by vysvetliť jeho mrznúce teploty.

Otáča sa inak

Vedúci autor štúdie Jacob Kegerreis, výskumný doktor na Inštitúte výpočtovej kozmológie na Durhamskej univerzite, tvrdí: „Urán sa otáča okolo svojej osi, ktorá je takmer kolmá na osy ostatných planét v našej slnečnej sústave. Takmer určite vieme, že to bolo spôsobené obrovským vplyvom, no vieme veľmi málo o tom ako sa to skutočne stalo a ako presne táto udalosť planétu zasiahla. Pomocou superpočítača s vysokým výkonom sme preto vyskúšali takmer 50 rôznych scenárov zrážky, aby sme dokázali obnoviť podmienky, v ktorých sa planéta formovala.“

Zdroj: 10fakta.se

Nie len naklonený ale aj extrémne chladný. Prečo?

Masívny objekt, ktorý do Uránu pred štyrmi miliardami rokmi narazil bola pravdepodobne mladá proto-planéta skladajúca sa zo skaly a ľadu. Simulácie tiež naznačujú, že trosky z nárazu mohli vytvoriť tenkú škrupinu na hrane vrstvy ľadu planéty a zachytávať tak teplo vychádzajúce z jej jadra. Výskumníci tvrdia, že práve toto by dokázalo vysvetliť extrémne nízke teploty vonkajšej atmosféry Uránu, ktoré dosahujú až -216 °C. Vedci veria, že štúdia pomôže vysvetliť aj to, ako sa vyformoval prstenec Uránu alebo aj to, čo ovplyvnilo obežné dráhy jeho mesiacov.