eu
Vlajka EÚ (FOTO: Pixabay)

Európski zákonodarcovia väčšinovo odmietli návrh zákona na ochranu práv autorov, The Copyright Directive, ktorý by mohol mať značný dopad na súčasné fungovanie digitálnej diaľnice, čiže internetu. Príbeh však ešte nekončí, pretože v septembri prebehne v poradí už druhé hlasovanie.

Ak teda odmietnutý návrh upravia, existuje tu celkom slušná pravdepodobnosť, že sa z neho už o pár týždňov stane realita. Počas prvého hlasovania to bolo len 318 hlasov proti 278, píše Engadget, pričom zároveň spomína i to, že posledná aktualizácia príslušnej európskej legislatívy prebehla ešte v roku 2001.

Veľa teda nechýbalo a dotknuté technologické spoločnosti by boli nútené začať monitorovať a filtrovať internetový obsah, aby boli schopné zabezpečiť po novom opäť o niečo vyšší stupeň ochrany jeho tvorcov. Či sa tak stane koncom leta, uvidíme, no rast odporu zo strany akademikov či iných odborníkov z druhej strany rieky začína naberať na obrátkach. Tým vraj nevonia hneď niekoľko častí návrhu vyššie spomínaného The Copyright Directive.