Windows 98 (FOTO Microsoft)

Jedno z najúspešnejších diel z dielne softvérového giganta oslavuje dve dekády existencie. Operačný systém Windows 98 prišiel na prvé pulty obchodov 25. júna 1998 a dnes je považovaný za ikonu počítačového priemyslu, s ktorou sa spája jeden veľmi trápny okamih.

Počas oficiálneho predstavovania novinky totiž zobrazilo takzvanú modrú obrazovku smrti, inými slovami aj BSoD, čo každého, kto túto významnú udalosť sledoval, dobre pobavilo. Stalo sa tak, keď Bill Gates a Chris Capossela demonštrovali jednu z nových funkcionalít generačného nástupcu za zastaralý Windows 95.

Okamih nastal krátko po zapojení príslušenstva do kompatibilného USB portu prítomného počítača s Windows 98, pretože tak chceli predviesť dnes už známe Plug and Play, čiže jednoduché používanie.

Stačilo ho iba pripojiť a po krátkej chvíľke malo byť všetko pripravené do ostrej akcie. A to aj bez toho, aby používateľ musel niečo manuálne inštalovať alebo konfigurovať. Plány im však nevyšli presne tak, ako si pôvodne predstavovali. Čo sa ale týka samotných predajov, tak tie na tú dobu stoja za potlesk.

10 rokov, 25 miliónov licencií

Americká spoločnosť Microsoft dokázala od vyššie spomínaného spustenia predaja v roku 1998 až do roku 1998 posunúť medzi ľudí viac ako 25 miliónov kópií Windows 98. Oficiálna podpora skončila v roku 2007, kedy uzrela svetlo sveta úplne posledná softvérová aktualizácia, aby tak prinútili ľudí prejsť na pokročilejší Windows XP.