Pod prísnym dohľadom: Nové drony dokážu spozorovať konflikty aj v dave ľudí

Dohľad dronov na rôzne situácie je niečo, čo nemusí byť každému dvakrát po chuti. To však ale nezastaví vývoj týchto zariadení v elitnú strážnu jednotku.

Dohľad dronov na rôzne situácie je niečo, čo nemusí byť každému dvakrát po chuti. To však ale nezastaví vývoj týchto zariadení v elitnú strážnu jednotku. Vedci totiž nedávno vyvinuli experimentálny systém pre drony, ktorý využíva výhod AI, aby v preplnených davoch spozoroval rôzne náznaky násilia.

Tím vytrénoval ich algoritmus strojového učenia tak, aby rozpoznal určitý počet náznakov násilia. Za takéto náznaky sa považuje napríklad úder päsťou, kopance alebo dokonca aj tie drastickejšie prejavy, ako je streľba či bodnutie. Keď teda vycvičený dron jeden z týchto náznakov zbadá, okamžite podá hlásenie.

Vedci musia na systéme ešte popracovať

Ako už varoval aj portál The Verge, táto technológia ešte nie je ani zďaleka pripravená na celosvetové použitie. Výskumníci spolu s niekoľkými dobrovoľníkmi systém testovali v ideálnych podmienkach – otvorené a voľné priestranstvo. Počas testovania si AI potvrdila až 94-percentnú úspešnosť. Keď sa však na jednom mieste zhromaždilo okolo 10 ľudí, systém mal menšie problémy a tým pádom jeho úspešnosť klesla na stále chválitebných 79 percent.

Aby sme si teda výsledok testovania zjednodušili, systém funguje pomerne dobre, no v preplnených uliciach by mal určite problémy.

“Čo ak?”

Ďalšou dôležitou otázkou je, čo sa stane, ak dron zaznamená pohyb náramne podobný streľbe (napríklad napodobňovanie pištole pomocou rúk). Odpoveď na túto otázku žiaľ zatiaľ neexistuje a zrejme je aj nateraz na takéto otázky ešte priskoro.

Podľa všetkého chcú tvorcovia otestovať svoj nový systém počas dvoch festivalov Indii. Uvidíme teda, ako si povedie.

TIP REDAKCIE
Instagram čakajú veľké zmeny: Na toto sa priprav!

Iný pohľad na vec

Je tu však ešte jeden dosť veľký problém. Začali sa totiž vyskytovať otázky ohľadom zneužitia moci a spoľahlivosti systémov pre rozozoznávanie tvárí. Vlády môžu práve toto použiť ako výhovorku, aby mohli zaznamenávať letecké zábery ľudí vo verejných priestoroch a taktiež aj sledovať politických disidentov.

Tento druh dohľadu môže v kombinácií s ostatnými metódami bez väčšieho problému vytvoriť podrobný obraz človeka a jeho pohybu. Niečo také by bolo akceptovateľné len v prípade, kedy by organizácie dopredu informovali ľudí, že sú pod dohľadou kamery a taktiež ich aj uistili, že sa nemusia báť policajného nájazdu len po tom, ako si s niekým na ulici zakývajú na pozdrav.

Total
18
Zdieľaní
Total
18
Zdieľať