Sleduj parádne GoPro video, ktoré zachytáva experimentálne nosné rakety v akcii

0
gopro
GoPro

GoPro, nekorunovaný kráľ akčných kamier, má na svedomí niekoľko špičkovo spracovaných prezentačných videí a v priebehu mája k nim pribudlo ďalšie. GoPro vzal svoje kamery hlboko do púšte Nového Mexika.

V južnej časti Nového Mexika sa totižto nachádza účelový komerčný kozmodróm Spaceport America, na ktorom sa v minulom roku konala súťaž pre študentov, budúcich raketových inžinierov a vedcov. Hostiteľom súťaže bola nezisková organizácia ERSA, ktorá vznikla ešte v roku 2003 s cieľom podporovať a zviditeľňovať poznatky o raketovej technike.

Do súťaže sa so svojimi experimentálnymi raketami prihlásilo 110 tímov z 11 vysokých škôl a univerzít z celého sveta. Rakety využívali tekuté a pevné palivo, a taktiež hybridný pohon. Rakety študentov mali v priemere od 10 do 20 centimetrov a dlhé boli 2,5 až 6 metrov. Súťažilo sa v lete do výšky 3 alebo 9 kilometrov nad úrovňou povrchu.

GoPro
Spaceport American Cup / Instagram

Rekord stanovila raketa, ktorá dosiahla výšku 9,27 km, maximálnu rýchlosť 3086,72 kilometrov za hodinu a preťaženie, resp. tiažové zrýchlenie 27 g.

Možno viac ako čísla sú zaujímavejšie samotné raketové štarty. Celá udalosť bola zachytená pomocou akčných kamier GoPro a najlepšie momenty výrobca zhrnul do jedného, viac ako dve minúty dlhého videa plného úchvatných záberov.

TIP REDAKCIE
Britské O2 zverejnilo skvelú VIDEO reklamu plnú modrých zajacov a elektronickej hudby

Tento rok je Spaceport America Cup naplánovaný na 19 – 23 júna 2018 a konať sa bude na totožnom mieste v púšti v Novom Mexiku. Sleduj skvelé video so sprievodnou hudbou KRANE & QUIX – Next World.