Coca-Cola musela vypnúť fabriky: Došli im bublinky do nápojov

Európa trpí nedostatkom CO2.

0
Foto: Pixabay

Výrobcovia sýtených nápojov v Európe čelia bizarnému problému. Starý kontinent totiž trpí akútnym nedostatkom bubliniek, teda oxidu uhličitého, čo má obrovský dopad na ich schopnosť chrliť tisíce litrov ochutených alebo alkoholických nápojov.

Jednou z takýchto firiem je aj Coca Cola, ktorá mnohé trhy zásobuje obrovským počtom rôznych sladených nápojov. Bez bubliniek to však možné nie je, a tak bola firma nútená pozastaviť výrobu. Podobnými problémami podľa britskej BBC trpí aj Heineken a veľké potravinárske firmy.

Prečo potravinárske, pýtaš sa? Dôvod je jednoduchý. Oxid uhličitý sa totiž nachádza v ochrannej atmosfére baleniach mäsa či šalátov. Okrem iného, plyn sa využíva aj pre omámenie zvierat pred porážkou či pri výrobe suchého ľadu.

Kombinácia počasia a zníženej výroby amoniaku

Dôvod nedostatku je celkom bizarný. Okrem toho, že viaceré firmy obmedzili alebo úplne zastavili výrobu amoniaku, pri ktorom vzniká aj oxid uhličitý je v častiach Európy extrémne teplo. To prirodzene vedie k väčšej konzumácii osviežujúcich, často sýtených nápojov.

K obnove dodávok oxidu uhličitého má dôjsť už začiatkom júla. Giganti však majú dostatočné rezervy, vďaka čomu ich krátkodobý výpadok nijak vážne nezasiahne. Horšie na tom môžu byť menší výrobcovia, ktorí už vyjadrili obavy z toho, že si na plyn poriadne počkajú. Dodávatelia totiž pravdepodobne uprednostnia najväčších odberateľov, medzi ktorých patrí aj Coca Cola.