Intel má problém: AMD práve predstavil 32-jadrový Ryzen Threadripper!

Novinka od AMD je poriadne delo.

1
Foto: Slash Leaks

Výrobca procesorov, AMD, práve na veľtrhu Computex predstavil procesorové monštrum. Druhá generácia modelov Ryzen Threadripper posúva hranicu na úplne novú úroveň.

AMD to s výkonom myslí vážne. Po tom, ako sme včera informovali o šialenosti z dielne Intelu, prichádza na rad AMD. Spoločnosť práve predstavila novú generáciu procesora Threadripper, ktorému v porovnaní s prvou generáciou zvyšuje počet jadier zo 16 na 32.

Procesory Ryzen prekvapili nejedného z nás a podľa všetkého aj Intel. Ten dovtedy dominoval scéne s procesormi, a tak trh viac-menej stagnoval. Na trh neprichádzali výrazné vylepšenia, čo zmenilo práve úsilie zo strany AMD.

Druhá generácia procesorov Threadripper je postavená na architektúre Zen+ vyrábanej 12 nm procesom. Dostupné by mali byť modely s 24 a 32 aktívnymi jadrami a dvojnásobným počtom vlákien. Ide o poriadne zviera, ktoré na posedenie dokáže skonzumovať akúkoľvek náročnú úlohu.

Základný takt procesorov by sa mal držať na hranici 3.0 GHz, čo je v porovnaní s Intelom, ktorý predstavil 5 GHz procesor celkom málo. Uvidíme, o aký výkon sa dokáže postarať tak veľký počet jadier. Procesor je určený pre dosky s čipsetom X399. Pripraviť sa musíš aj na vyššie TDP, až 250 W oproti minuloročným 180 W.

Cena a dostupnosť

AMD má naplánované uvedenie na trh na august 2018 za zatiaľ nestanovenú cenu.