hydrofon

Zvuky oceánu: Vedci sprístupnili livestream audia z 900-metrovej hĺbky

Aké zvuky je počuť až niekoľko stoviek metrov pod hladinou tajomného oceánu? Na túto otázku vám odpovie zaujímavý krok amerických vedcov.

Aké zvuky je počuť až niekoľko stoviek metrov pod hladinou tajomného oceánu? Na túto otázku vám odpovie zaujímavý krok amerických vedcov, ktorí nám prostredníctvom YouTube sprístupnili živý prenos audia z naozaj netradičného miesta.

Kalifornský inštitút MBARI (Monterey Bay Aquarium Research Institute) siahol po takzvanom hydrofóne, čo je extrémne citlivý mikrofón, aby ho následne umiestnil na dne asi 30 kilometrov od najbližšieho pobrežia. Livestream má oneskorenie zhruba tých 20 minút, pretože potrebujú nejaký čas na spracovanie. Jednotlivé segmenty pritom rozdelili do 10-minútových celkov.

Prenášaný zvuk je síce zosilnený, no podaktoré nízko-frekvenčné okamihy od vás budú stále vyžadovať citeľné pridanie na hlasitosti alebo kvalitnejšie výstupné zariadenie. V opačnom prípade nemusia vaše uši niektoré zvuky zaregistrovať, píše web TNW.

3 hlavné kategórie

Zvuky z hlbín oceánu sú rozdeľované do troch hlavných kategórií – zvuky vodného života, zvuky Zeme a zvuky ľudskej aktivity. To znamená, že livestream ponúka príležitosť počuť ako živočíchov, tak aj zemetrasenia, dážď či pohyb neďalekých plavidiel.

Na oficiálnom webe MBARI navyše nájdete i názorné ukážky, vďaka čomu si budete vedieť jednotlivé zvuky priradiť k jednotlivým druhom veľrýb.

Livestream audia nájdete trošku nižšie.

Total
5
Zdieľaní