Vitajte v 21. storočí: Švédi majú cestu, ktorá nabíja elektromobil za jazdy

Pokroková európska krajina inovuje svoju dopravnú infraštruktúru.

Pokroková európska krajina inovuje svoju dopravnú infraštruktúru. Švédsko obohatilo časť cesty neďaleko hlavného mesta o elektrickú koľajnicu, ktorá pri kontakte so špeciálnym výsuvným ramenom začne automaticky dopĺňať šťavu v akumulátore vozidla. 

Nejde teda o bezdrôtové nabíjanie, čo však hneď neznamená, že je tento spôsob k ničomu. Práve naopak, používatelia elektromobilov si ho tak či tak nebudú vedieť vynachváliť, pretože im ušetrí celkom slušnú kôpku času. Ten by za bežných okolností zabili počas čakania na dokončenie práce statickej nabíjacej stanice.

Menšia nevýhoda tu ale spočíva vo vyššie spomínanom ramene, ktoré si musia dať dodatočne dorobiť k podvozku. Nejde totiž o bežnú súčasť základnej výbavy ani jedného auta na elektrickú energiu, aké sú v týchto dňoch na pultoch obchodov.

TIP REDAKCIE
Samsung zatvoril aplikačný obchod Tizen, s vlastným OS vo svete smartfónov neuspel

20 000 kilometrov

Ako píše Engadget, Švédsko plánuje rozšíriť súčasné dva kilometre nabíjacej koľajnice až na viac ako 20 000 kilometrov. Nie však jedným celkom, ale prostredníctvom strategicky rozmiestnených úsekov, vďaka čomu ušetria na nákladoch. Výstavba jedného kilometra vychádza na jeden milión eur.

Strategickým rozmiestneným tak zabezpečia, aby sa ľudia vedeli dopraviť do svojho cieľa pri čo najnižšej frekvencii návštev nabíjacích staníc. Netreba predsa mať neustále plnú batériu.

Total
10
Zdieľaní
Total
10
Zdieľať