hovor

Viete kto, kedy a kde uskutočnil prvý hovor z mobilného telefónu na svete?

V dnešný deň, len pár desiatok rokov späť, nastala revolúcia vo vzájomnej komunikácii na diaľku. Martin Cooper prakticky dokázal, že ak chcete telefonovať, nemusíte sa nutne nachádzať na jednom mieste pri pevne zapojenom telefóne.

V dnešný deň, len pár desiatok rokov späť, nastala revolúcia vo vzájomnej komunikácii na diaľku. Martin Cooper prakticky dokázal, že ak chcete telefonovať, nemusíte sa nutne nachádzať na jednom mieste pri pevne zapojenom telefóne.

Predstava, že počas telefonovania s osobou na druhom konci mesta, štátu alebo sveta kráčate po ulici alebo sa prechádzate po záhrade domu bola jedinečná. Aj keď sa prvý hlasový hovor z mobilného telefónu uskutočnil presne pred 45. rokmi, bežní smrteľníci si ho naplno užívali až o niekoľko rokov neskôr.

Martin Cooper pracoval pre americkú spoločnosť Motorola ako inžinier. Je autorom niekoľkých kľúčových patentov v segmente bezdrôtovej komunikácie a prezývaný je tiež ako otec mobilného telefónu. Martin sa 3. apríla roku 1973 nachádzal niekde na 6. Avenue mesta New York, keď sa rozhodol uskutočniť prvý hovor z mobilného telefónu na svete.

Zavolal vtedy známemu, ktorý pracoval pre telekomunikačnú spoločnosť AT&T. Hovor v uliciach nebol plánovaný. Motorola koncepciu mobilného telefónu predstavila na tlačovom podujatí v hoteli Hilton v rovnaký deň.

TIP REDAKCIE
Do smartfónov OnePlus 9 mieri veľká aktualizácia: Toto všetko prináša!

Martin Cooper chcel pred podujatím zapôsobiť na jedného obzvlášť nedôverčivého novinára, ktorému revolučnú technológiu predviedol priamo v praxi. To, že Martin Cooper telefonuje, si určite všimlo veľa ľudí.

Motorola
Martin Cooper na snímke s prvotinami od Motoroly FOTO: Motorola

Hovor totižto putoval z prototypu prvého mobilného telefónu na svete Motorola DynaTAC. Zariadenie bolo obrovské a veľmi ťažké. Len anténa merala toľko, čo samotný mobilný telefón. Náklady na výrobu boli enormné. V dnešnom ponímaní by sme hovorili o sume asi jeden milión dolárov. Za 1,13 kilogramov ťažkú a takmer 30 centimetrov vysokú elektroniku tvaru tehly dosť.

Motorola DynaTAC 8000x ako jeho komerčná podoba prišla na trh až v roku 1984. Ani vtedy sa však ešte nedalo hovoriť o masovom rozšírení mobilného telefonovania. Mobil stál bezmála 4000 dolárov, čo je pri zohľadnení inflácie približne dnešných 10 000 dolárov.

Čo všetko mobilné telefóny dokážu dnes a koľko stoja je dobre známe. Ich púť sa pritom začala iba nedávno, čo len dokazuje, že tento segment napreduje veľmi rýchlo už od jeho počiatkov.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať