PRED a PO: Takto dokáže umelá inteligencia doplniť zmazané časti fotiek

Neurónová sieť automaticky upravila fotky. Výsledok šokoval aj výskumníkov.

0

Umelá inteligencia je azda najžhavejším termínom dnešnej doby. Veľké spoločnosti do jej výskumu a vývoja investujú milióny, ak nie miliardy dolárov. Čo všetko však dokáže? Vďaka novému videu od špecialistov zo spoločnosti NVIDIA môžeme konštatovať, že skutočne všetko.

Cieľom ukážky tímu NVIDIA bolo demonštrovať schopnosť ich umelej inteligencie zrekonštruovať poškodený obrázok s chýbajúcimi časťami, ako aj nahradiť odstránené časti realistickou náhradou.

Všetko je to o učení

Neurónová sieť sa podobne ako ľudia, musí učiť. Na to, aby ju výskumníci poriadne vycvičili, pripravili až 55 000 náhodných dier a iných vzorov, akým sa dajú obrázky poškodiť. Umelá inteligencia sa na to zamerala a naučila sa, ako sa takéto poškodenie opravuje. To však nebolo všetko. Neurónová sieť dostala za úlohu vyriešiť aj 25 000 poškodení obrázku, ktoré nikdy nevidela. Tým mal tím vedcov zaistiť nestrannosť testu.

Takéto vzory využili výskumníci pre cvičenie umelej inteligencie.

Nová technológia využíva umelú technológiu, ktorá automaticky analyzuje celý obrázok, na základe čoho sa snaží dopĺňať a nahrádzať chýbajúce časti. To je v porovnaní so starou technológiou, ktorá vyžadovala vstupné údaje, ako napríklad celú knižnicu rôznych tvarov v rôznych farbách, podstatne elegantnejšie riešenie. Okrem toho, retuš celého obrázku pôsobí prirodzenejšie a vernejšie.