Solárny panel

Začiatok novej éry: Portugalsko vyrába viac zelenej elektrickej energie, ako potrebuje

Pokroková západoeurópska krajina, ktorá leží medzi Španielskom a Atlantickým oceánom, mala počas marca k dispozícii také množstvo zelenej energie, že jej bolo viac, ako potrebovala.

Pokroková západoeurópska krajina, ktorá leží medzi Španielskom a Atlantickým oceánom, mala počas marca k dispozícii také množstvo zelenej energie, že jej bolo viac, ako potrebovala. Kapacity obnoviteľných zdrojov Portugalska sú totiž až prekvapivo schopné.

Kombinácia solárnych panelov, veterných turbín či vodných elektrární zvládla v spomínanom mesiaci poskytnúť dodávku šťavy o veľkosti viac ako 4,8 GWh, čiže takmer o 0,2 GWh viac, ako počas uplynulého marca spotrebovali. S informáciou vyrukoval web RenewEconomy, ktorý sa však odvoláva na miestneho poskytovateľa elektrickej energie, spoločnosť REN.

“Úspech z minulého mesiaca reprezentuje príklad toho, čo sa bude čoraz frekventovanejšie diať v neďalekej budúcnosti,” tvrdia renomovaní odborníci na obnoviteľné zdroje z Portuguese Renewable Energy AssociationSustainable Earth System Association.

“Očakávame, že do roku 2040 bude produkcia obnoviteľnej elektrickej energie schopná pokryť, v rámci nákladovo-efektívneho spôsobu, celkovú ročnú spotrebu Portugalska.”

Francúzsko vypína uholné elektrárne

Rovnakým smerom, akým ide nielen Portugalsko, by sa mali skôr či neskôr vydať i iné európske krajiny. Napríklad také Francúzsko ešte začiatkom tohto roka oznámilo pomalé, no isté zatváranie elektrární, ktoré fungujú prostredníctvom spaľovania fosílnych palív – v tomto prípade konkrétne uhlia.

TIP REDAKCIE
Signal má nového šéfa, vedenia sa ujal spoluzakladateľ WhatsApp-u

Posledná z nich by mala ukončiť svoju prevádzku do roku 2021, čiže až o dva roky skôr, ako hovorili menej odvážne plány počas úradovania predchodcu súčasného prezidenta Emmanuela Macrona.

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať