Muž, ktorý si osvojil už tretiu tvár je prvým na svete, ktorý dostal dve transplantácie tváre

Jérôme Hamon je prvým človekom na svete, ktorý dostal dve transplantácie tváre. Po troch mesiacoch od jeho poslednej prelomovej operácie tvrdí, že sa cíti dobre.

Jérôme Hamon je prvým človekom na svete, ktorý dostal dve transplantácie tváre. Po troch mesiacoch od jeho poslednej prelomovej operácie tvrdí, že sa cíti dobre.

Pán Hamon z Francúzska trpí neurofibromatózou typu 1, čo je genetický stav, ktorý na tvári spôsobuje vážne sa zhoršujúce nádory.  Prvú úspešnú transplantáciu podstúpil už v roku 2010, no o 5 rokov neskôr dostal bežnú nádchu. Doktor mu predpísal antibiotiká, ale liek na jeho imunosupresívnu liečbu, ktorá mala zabrániť odmietnutiu transplantovaného materiálu, nezapôsobil práve najlepšie. Prvé známky odumretia sa objavili už v roku 2016 a v novembri minulého roka museli tvár úplne odstrániť.

Tento 43 ročný muž ležal v parížskej nemocnici bez tváre po dobu dvoch mesiacov

Pán Hamon takto ležal v nemocnici bez toho, aby dokázal vidieť, hovoriť či počuť až do januára, kedy sa našiel prijateľný darca a mohla byť vykonaná druhá transplantácia tváre.
Tvrdí: “Prvú tvár som prijal okamžite. Tentokrát tomu nie je inak.” Jeho nová tvár je nehybná, no o svojom zotavovaní hovorí len pozitívne. “Ak by som neprijal túto novú tvár, mohlo by to byť hrozné. Je to otázka identity… Ale som tu, je to dobré, som to ja. Mám 43 rokov a darca mal 22, čiže mám znova 22 rokov,” uviedol pre francúzsku televíziu.

TIP REDAKCIE
Omikron sa rozšíril už do 40 krajín sveta, WHO vyzýva k pripravenosti a opatrnosti
Zdroj: Business Insider

Dvojitá transplantácia tváre je teda uskutočniteľná a nenachádza sa už len v oblasti výskumu. Transplantácia tváre bola na svete vykonaná už približne 40-krát a prvýkrát ju v roku 2005 zrealizovali práve Francúzi.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať