Výskumníci dokázali premeniť myšlienky na digitálnu reč, no teraz svoj výskum vylepšili o to, že ho aplikovali aj na hudbu. Umelá inteligencia teda najnovšie zistí aj to, aká pieseň vám hrá v hlave.

Technológia, ktorú vyvinuli vedci v Kalifornii, je využívaná na nahrávanie a prehrávanie akejkoľvek piesne, no ktorú pomyslíte, bez toho, aby ste zo seba vydali jediný zvuk. Stroj pre čítanie mysle tak dokáže pieseň identifikovať jednoducho sledovaním elektrickej aktivity mozgu. „Počas sluchového vnímania, keď počúvame zvuky v podobe reči alebo hudby, vieme, že určité časti sluchovej kôry rozkladajú tieto zvuky na akustické frekvencie – na nízke a vysoké tóny,“ tvrdí výskumník Brian Pasley.

Tím dúfa, že tento typ technológie prinavráti reč tým, ktorí ju stratili

AI bola vytvorená pomocou experimentov vykonaných na zručnom pianistovi, ktorý trpí epilepsiou. Súčasťou jeho existujúcej liečby boli elektródy implantované do hudobníkovho mozgu. Pianista najskôr zahral 2 skladby na elektronickom piane a potom si ich prehral vo vlastnej hlave, bez toho, aby niečo počul. Následne vedci porovnali všetky neurologické informácie z oboch experimentov – keď pianista zvuk počul a keď nie.

TIP REDAKCIE
HUAWEI: Takáto je budúcnosť našej firmy!

Zistili, že niektoré skupiny neurónov sa rozsvietia, keď človek zvuk počuje a naopak, keď ho nepočuje, zostanú zhasnuté. Takéto rozdiely poukazujú na to, že špecifické oblasti ľudského mozgu sú zapojené do počúvania reálneho zvuku a ostatné oblasti sa zas podieľajú na zvuku, ktorý si predstavujeme. Stroj teda dokáže vďaka neurónovej aktivite rozpoznať pieseň, na ktorú myslíme. Jeho funkčnosť je o 50 % presnejšia než pred štyrmi rokmi.