Čína spúšťa sofistikovaný systém, ktorý ľuďom zníži kreditné skóre po prejdení na červenú

Čína sa stáva miestom, kde vás všade a neustále sleduje najrozsiahlejšia sieť kamerového systému na Zemi.

Čína sa stáva miestom, kde vás všade a neustále sleduje najrozsiahlejšia sieť kamerového systému na Zemi. Rozpoznávanie tváre nainštalované do systémov však začína naberať nemilý rozmer, kedy by mohlo byť zneužité.

Keď na Slovensku prejdeme cez prechod na červenú, väčšinou sa nestane nič tragické. Ak by ste sa však o toto pokúsili v meste Šen-čen, neboli by ste práve nadšení. Ktokoľvek, kto prejde cez prechod na červenú, uvidí svoju tvár, meno a časť jeho štátneho identifikačného čísla na obrovskej LED obrazovke nad križovatkou.

To ale nie je všetko. Čínska spoločnosť umelej inteligencie tento systém spáruje s mobilnými operátormi, takže ľudia, ktorí neuposlúchnu červené svetlo obdržia aj SMS správu. Nový systém je len malou časťou rozsiahlej siete, na ktorej čínska vláda pracuje už niekoľko rokov. Cieľom rapídnych inovácií je pripraviť všetko pre to, aby vláda dokázala sledovať čo ľudia robia, kde sa nachádzali a na základe ich správania im upravovať akýsi sociálny kredit, teda hodnotenie toho, akí sú spoľahliví a ako sa im dá veriť.

TIP REDAKCIE
BlackBerry ešte nekončí: Tento rok prinesie na trh 5G smartfón s fyzickou klávesnicou!

Národný systém sociálneho statusu. Čo to je a ako bude fungovať?

Tento systém plánujú v Číne spustiť v roku 2020. Ak si myslíte že posielanie SMS správ a vystavovanie ľudí, ktorí prešli na červenú na LED obrazovkách narúša súkromie, bude to ešte horšie. Vláda chce samozrejme občanov systémom rozpoznávania tvárí na prechode ochrániť, no tento systém bude spárovaný s takým, ktorý sa mnohým páčiť nemusí. Každý jednotlivec bude totiž hodnotený na základe informácií z kamier.

TIP REDAKCIE
TOP 3: 3D tlačiarne za fantastické ceny, ktoré za to naozaj stoja

Ak budú mať obyvatelia miest hodnotenie horšie práve kvôli takýmto priestupkom, budú sa stávať čoraz menej dôveryhodnými. Čím nižší status im bude pridelený, tým menej si toho budú môcť dovoliť. Obyvatelia sa nebudú môcť zamestnať na niektorých pozíciach, môžu platiť viac za určité služby alebo mať dokonca zakázané vycestovať.

Technológia, ktorú nasadila Čína do svojich ulíc by mohla byť užitočná a skutočne ľudí ochrániť. Na druhú stranu však môže prísť mnohým aj znepokojujúca, pretože jej sila by sa dala ľahko zneužiť.

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať