bod nemo

Bod Nemo: Miesto, kde sú k tebe bližšie astronauti na palube ISS, než ktokoľvek iný

Oceánsky pól nedostupnosti, známy aj ako bod Nemo, je miesto v Tichom oceáne najvzdialenejšie od pevniny.

Oceánsky pól nedostupnosti, známy aj ako bod Nemo, je miesto v Tichom oceáne najvzdialenejšie od pevniny. Konkrétne ide o vzdialenosť až o 2 688 kilometrov od ostrova Ducie, Veľkonočného ostrova a ostrova Maher v blízkosti pobrežia Antarktídy.

Názov bodu Nemo je akýmsi odkazom na Verneho román Dvadsaťtisíc míľ pod morom. Ide o jedno z najhoršie dosiahnuteľných miest na našej planéte z dôvodu, že oceánsky pól nedostupnosti nie je pevnina ale geografický bod v oceáne. Bod Nemo bol definovaný ešte v roku 1992 chorvátsko-kanadským inžinierom Hrvoje Lukatelom.

Bod Nemo ako cintorín pre vesmírne misie

Zaujímavosťou bodu Nemo nie je len jeho geografická poloha, ale aj úloha vo vesmírnych misiách. Vzhľadom na to, že je tak ďaleko od pevniny, a tak aj od ľudí, je perfektným miestom pre večný odpočinok nepotrebných satelitov, ktoré lietajú bližšie pri Zemi. Je totiž oveľa jednoduchšie ich spomaliť a nechať spadnúť na Zem, než ich dostať na tzv. cintorínovú orbitu.

Menšie satelity zhoria pri vstupe do atmosféry, pri väčších je nutné naplánovať presné miesto dopadu. V bode Nemo odpočíva napríklad aj stanica Mir, ktorá po sebe zanechala stopu trosiek 1 500 kilometrov dlhú100 kilometrov širokú. Aj preto je dôležité, aby bol „vesmírny“ cintorín dosť ďaleko od pevniny.

Najbližší ľudia? Astronauti na ISS

Ak by si sa nejakou náhodou ocitol v bode Nemo, bolo by celkom zbytočné kričať o pomoc. Prečo? Najbližší ľudia by totiž boli astronauti na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice, ktorí sú pri prelete nad bodom Nemo vzdialení 400 kilometrov. Najbližší ľudia na Zemi by od teba boli vzdialení 2 688 kilometrov.

Total
5
Zdieľaní