zem mimozemska civilizacia teoria mimozemsky zvot technologia

Vesmír je vraj tichý preto, lebo sme momentálne jedinou technologicky pokročilou civilizáciou

Astrofyzik Daniel Whitmire znova preštudoval, prečo je vesmír tichý, ak sa v ňom nachádza mimozemský život. Podľa neho je možné, že ľudstvo je momentálne poslednou civilizáciou, ktorá sa spriatelila s pokročilou technológiou.

Astrofyzik Daniel Whitmire znova preštudoval, prečo je vesmír tichý, ak sa v ňom nachádza mimozemský život. Podľa neho je možné, že ľudstvo je momentálne poslednou civilizáciou, ktorá sa spriatelila s pokročilou technológiou.

Aké sú skutočné šance, že v obrovskom priestore, akým vesmír je, a v ktorom sa nachádzajú miliardy galaxií a hviezd, môžeme nájsť aj život? Aj napriek veľkej pravdepodobnosti, že sa v kozme nachádza aj iný inteligentný život, sme ešte žiadny neobjavili. Daniel Whitmire si teda položil otázku: Prečo?

Je rozvoj našej technológie teda pozadu alebo popredu vzhľadom k mimozemským civilizáciám?

“Zvykol som svojim študentom hovoriť, že podľa štatistík sme najhlúpejší v celej galaxii. Technologickými sme sa stali asi len pred 100 rokmi, zatiaľ čo ostatné civilizácie môžu byť technologicky pokročilejšie o milióny alebo dokonca miliardy rokov,” tvrdí Daniel. Po ďalších pozorovaniach však zmenil svoj názor. Predsa len, sme prvou technologicky pokročilou civilizáciou, ktorá sa na Zemi vyvinula, a taktiež sme ešte len v skorom technologickom vývoji.

Neexistuje žiaden dôkaz toho, že na Zemi pred nami existoval niekto iný. Ak by tomu tak bolo, táto civilizácia by tú našu na technologickej úrovni veľmi ľahko prekonala. Podľa Whitmirea sú však technologické civilizácie, ktoré dokážu prežiť milióny rokov alebo dlhšie, atypické. Vysvetľuje si teda ticho vo vesmíre teóriou, v ktorej sa ticho stáva produktom toho, ako technologické civilizácie fungujú – po tom, čo nadobudnú znalosti, vedomosti a poznanie, jednoducho zahynú. Je teda možné, že sa s ostatnými civilizáciami míňame, keďže život, aký ho poznáme teraz, vznikal až 4,5 miliardy rokov.

K tomuto vysvetleniu sa priklonili aj ďalší vedci, pričom jeden z nich dokonca navrhol, aby sme sa zamerali na hľadanie stôp po mimozemskej technológii namiesto toho, aby sme hľadali priamo mimozemský život.

Total
7
Zdieľaní