Lietajúce taxíky budú skutočnosťou: Služba podobná Uberu by mohla už čoskoro okupovať oblohu

Spoluzakladateľ Google, Larry Page, sa popýšil neuveriteľnými fotografiami svojho lietajúceho taxíku zvaného Cora. Toto komerčné lietadlo by mohlo už o pár rokov dominovať oblohe na Novom Zélande a neskôr aj po celom svete.

Spoluzakladateľ Google, Larry Page, sa popýšil neuveriteľnými fotografiami svojho lietajúceho taxíku zvaného Cora. Toto komerčné lietadlo by mohlo už o pár rokov dominovať oblohe na Novom Zélande a neskôr aj po celom svete.

V roku 2016 Page investoval do dvoch start-upových spoločností s lietajúcimi autami. Jednou z nich bola aj Kitty Hawk, ktorá vyvíja lietajúci taxík Cora. Minulý rok spoločnosť ukázala prototyp, ktorý dokázal preletieť nad vodou a bol plne elektrický. Teraz sa snaží spoločnosť svoje úspechy posunúť ďalej tým, že z lietajúcich áut urobí skutočnosť a dokonca službu.

Zdroj: fajar kepri/ Cora

Cora je úplne autonómny taxík s maximálnou rýchlosťou 150 km/h. Je plne elektrický s dosahom 100 kilometrov. K vzletu a pristávaniu nepotrebuje žiadnu ranvej, pretože vzlieta a pristáva vertikálne. O to sa stará 12 vrtuliek, ktoré kontroluje autonómny softvér pre lietanie. Navyše má tri palubné počítače, ktoré pracujú nezávisle, čo znamená, že ak jeden z nich zlyhá, Cora bude stále kontrolovaná. Vozidlo má aj padák v prípade, že by to došlo k núdzovému pristátiu.

Nový Zéland a Spojené arabské emiráty plánujú taxíkmi šetriť životné prostredie

Megan Woods, ministerka výskumu, vedy a inovácií Nového Zélandu, tvrdí, že Cora zapadá do cieľu krajiny mať čisté nulové emisie do roka 2050. “Ústredný letecký úrad Nového Zélandu má rešpekt voči celosvetovej regulačnej komunite, ľuďom, ktorí sa dokážu chopiť budúcnosti a taktiež dynamickej ekonomike, ktorá by mohla pre Coru slúžiť ako odrazový mostík,” vysvetľuje Kitty Hawk.

TIP REDAKCIE
Uber spúšťa novú funkcionalitu – žiadne počty, žiadne prekvapenia

Pokiaľ ide o budúcnosť letectva, Nový Zéland je považovaný za jeden z najprogresívnejších. Dubaj v Spojených arabských emirátoch je ďalším miestom, ktoré tiež siaha po myšlienke lietajúcich taxíkov. Na zavolanie takéhoto taxíka nám bude v budúcnosti stačiť len aplikácia navrhnutá spoločnosťou. Cora bude teda fungovať na podobnom princípe ako Uber.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať