Čaká nás menšia doba ľadová? Vedci tvrdia, že obdobie okolo roku 2050 bude nezvyčajne chladné

Slnko po dobu ďalších 30 rokov zoslabne tak, že sa na Zemi vytvoria podmienky, ktoré by mohli viesť k menšej dobe ľadovej.

Slnko po dobu ďalších 30 rokov zoslabne tak, že sa na Zemi vytvoria podmienky, ktoré by mohli viesť k menšej dobe ľadovej. Za všetko môže 11-ročný cyklus Slnka.

Slnko sa počas 11 rokov správa podobne ako srdcový tep. To znamená, že zažíva akési aktívne a tiché obdobia známe ako slnečné maximum a minimum. Vedcom sa podarilo vypočítať presný čas, kedy bude aj naša planéta ovplyvnená týmto slnečným minimom. Tvrdia, že práve obdobie okolo roku 2050 bude nezvyčajne chladné.

Slnečné minimum sa prejavuje tým, že sa magnetizmus Slnka znižuje, tvorí sa menej slnečných škvŕn a na povrch Zeme dopadá menej ultrafialového žiarenia. V dôsledku tohto javu povrch Slnka stmavne. Experti však tvrdia, že počas slnečného minima, ktoré očakávame okolo roku 2050, Slnko stmavne ešte omnoho viac ako zvyčajne.

Čo urobí slnečné minimum s našou planétou?

Mohlo by to vyzerať podobne ako udalosti v Európe niekedy v polovici 17. storočia. Vtedy našu planétu taktiež zasiahlo slnečné minimum, dôsledkom čoho zasiahli Zem chladné teploty. Temža vtedy premrzla skrz na skrz a Baltské more bolo tak zamrznuté, že švédska armáda bola schopná napadnúť Dánsko tým, že jednoducho pochodovala priamo cez ľad.

Mohlo by to vyriešiť problémy s globálnym otepľovaním?

Výskumníci tvrdia, že slnečné minimum by ochladilo Zem len o asi 0.25 % medzi rokom 2020 a 2070. Výsledkom by bolo, že povrch našej planéty by sa síce ochladil, no len o pár desatín stupňa, čo nie je dosť na to, aby sa zastavilo globálne otepľovanie. Podľa všetkého by však jav mohol aspoň čiastočne zmierniť jeho účinky.