FOTO David McBee / pexels.com

Dve veľmi znepriatelené krajiny majú medzi sebou ďalší beef. Miesto konvenčnej armády alebo konvenčných zbraní tu však bude reč o tých nekonvenčných, ako sú počítače či internet.

Hackeri zo severnej časti tohto poriadne divokého poloostrova si podľa dostupných informácií ľúbia finančne prilepšovať na úkor virtuálnych miest, kde vám predajú niektorú z dostupných kryptomien, aby ste ju potom mohli veselo používať. Zmenárne mali kvôli tomu počas uplynulého roka prísť až o niekoľko desiatok miliónov dolárov, píše ostrieľaný web CoinDesk, pričom ten sa odvoláva na informácie z kórejského plátku Kyodo News.

Severná Kórea poslala emaily, vďaka ktorým sa vedeli dostať do zmenární kryptomien a k osobným dátam zákazníkov, čo im poskytlo priestor na krádež kryptomien v hodnote niekoľkých miliárd wonov.“

Hackovanie týchto virtuálnych prevádzok nie je vôbec nič neobvyklé. O podobných aktivitách počujeme celkom často, doteraz však nikto neukazoval prstom na niekoho druhého, ako sa v posledných dňoch stalo medzi Južnou a Severnou Kóreou.

Vraj špionážna agentúra

Za informáciami stoja bližšie neidentifikovaní agenti z juhokórejskej špionážnej agentúry, ktorí sú vďaka svojim zdrojom oboznámení so situáciou v miestnom kybernetickom prostredí. Vládu s touto skutočnosťou oboznámili ešte začiatkom týždňa, po čom prišla na rad sila médií, aby ju tak rozšírili do celého sveta.

Coincheck a cez 500 miliónov

Hackeri zo Severnej Kórey majú mať navyše prsty aj v kybernetickom vylúpení populárnej japonskej zmenárne Coincheck. Tú pred pár dňami obrali o toľko digitálnych mincí, že ich lup dosahoval hodnotu viac ako 500 miliónov amerických dolárov, a to ho dostalo až na titulky viacerých renomovaných médií.

TIP REDAKCIE
Striptízový klub začal brať kryptomeny, zákazníci si to nevedia vynachváliť

Rozhodnutie, či tak naozaj je, ale zatiaľ ešte stále nepadlo. Momentálne by malo prebiehať špeciálne vyšetrovanie, za ktorým stojí spomínaná špionážna agentúra južnej časti búrlivého poloostrova.