Naša imunita dokáže zabiť technológiu upravovania ľudskej DNA. Ako je to možné ?

Mnohí si mysleli, že technológia upravovania DNA a génov by mohla prevrátiť medicínu naruby. Vyzerá to však, že takéto úpravy by pri našom imunitnom systéme neobstáli.

Mnohí si mysleli, že technológia upravovania DNA a génov by mohla prevrátiť medicínu naruby. Vyzerá to však, že takéto úpravy by pri našom imunitnom systéme neobstáli.

Biotechnológia CRISPR bola ospevovaná ako najväčší vedecký pokrok posledného desaťročia. Má totiž schopnosť upravovať a opravovať genetické mutácie tak, aby dokázala vyliečiť choroby. Vedci robili experiment, v ktorom sa snažili zistiť, či ľudské telo neodmietne bunky po tom, čo boli upravené použitím Cas9 – enzýmu pochádzajúceho z baktérie. Ukázalo sa, že by sme mali s touto technológiou predsa len trošku pribrzdiť. Prečo?

Baktéria je stále len baktéria a náš imunitný systém s ňou bojuje

Úlohou enzýmu Cas9, ktorý pochádza z baktérie, je odstrániť chybnú časť DNA tak, aby bolo ju opravil. Počas experimentu vedci použili systém CRISPR na úpravu genómu v ľudskej krvi. Keď však prišli krvné bunky do styku s Cas9, okamžite naň reagovali ako na infekciu. Za všetko môže typ bielej krvinky zvaný T-lymfocyt, ktorý je rozhodujúcou súčasťou imunitného systému človeka. Je totiž schopný napadnúť a zabiť baktériu veľmi rýchlo a efektívne.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Netflix výrazne zvyšuje cenu svojho predplatného
Zdroj: The Daily Beast
T-bunka, Zdroj: The Daily Beast

Môže existovať cesta, ktorou sa dá vyhnúť tomuto problému

Doktor Weinberg tvrdí :“Cas9 nie je trvalou súčasťou procesu editovania génov.” Vedci by mohli extrahovať bunky z väčšieho telieska a upraviť ich. Následne by lekári museli počkať, kým genetický materiál bude mať menej stôp po enzýme Cas9. Opätovné zavedenie upravených buniek by tak už v našom imunitnom systéme nemalo rozozvučať žiaden alarm.

Je taktiež presvedčený o tom, že existujú ďalšie dve cesty: reštrukturalizovať Cas9 tak, aby nevyvolal imunitnú odpoveď alebo potlačiť samotný imunitný systém. Prvá možnosť je však pracovne veľmi náročná a druhá by mohla ublížiť pacientom. Nájdenie tejto malej chyby je však aj prínosom, pretože je dôležité aby fungoval pri klinických skúškach.

Zbohom ale zatiaľ nedáme ani enzýmu Cas9 a ani technológii CRISPR.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať