FOTO Marcelo Braga / flickr.com

Ikonická americká automobilka žiada o pridelenie patentu na niečo, čo možno bez obáv nazvať sofistikovaným policajným systémom. Hlavná úloha sa tu teda presúva z ľudí priamo na technologické vymoženosti, ktoré budú vedieť samé hliadkovať alebo rozdávať pokutové účtenky.

O snahe Fordu informoval web Cnet, pričom ten sa odvoláva priamo na patentovú prihlášku z roku 2016. Jej obsah sa však dostal medzi nás až teraz a takmer okamžite rozpútal poriadne obrovskú vlnu kontroverzie, pretože to celé môže niekomu naháňať zimomriavky.

Systém by zahŕňal ako autonómne policajné vozidlá, a to buď s alebo bez živej posádky, tak aj celú paletu rôznych senzorov či bezpečnostných kamier na uliciach, ku ktorým by samojazdiace autá mohli nepretržite pristupovať prostredníctvom internetu, čiže takmer odkiaľkoľvek. Ak by niekoho prenasledovali, napríklad za vysokú rýchlosť, vedeli by tak cestného piráta veľmi rýchlo a zároveň i efektívne vystopovať.

Keďže tu nehovoríme ešte ani o patente, je otázne, či sa dočkáme niečoho reálneho a skutočne fungujúceho. Tak či tak, nejde o nič prekvapujúce – dá sa povedať, že máme čo dočinenia s čoraz populárnejším internetom vecí, avšak na steroidoch.