V Austrálii obdivovali dúhové oblaky: Pripomínali olejovú škvrnu

Vzácny fenomén sa objavil nad Austrálskym mestom Darwin. Oblaky sfarbené farbami dúhy si miestni s nadšením fotografovali.

Vzácny fenomén sa objavil nad austrálskym mestom Darwin. Oblaky sfarbené farbami dúhy si miestni s nadšením fotografovali.

Ako takéto nádherné oblaky vznikajú? “Keď slnečné lúče presvietia cez husto rozložené ľadové kryštály, svetlo sa rozkladá. Kryštály teda slnečné svetlo ohýbajú, a tak vznikajú úžasné farby,” tvrdí Peter Markworth, austrálsky meteorológ.

© Louise Bowden Zdroj: Daily Mail

Ten takýto jav prirovnal mydlovým bublinám, ktoré vo svetle taktiež vyzerajú akoby mali akýsi dúhový obal. Dúhové oblaky sa inak nazývajú aj “pileus” a vytvárajú sa, keď vodná para kondenzuje na rovnomerné kryštály kvôli rýchlemu nárastu búrky. Potom je už potrebné len spomínané slnečné svetlo.

© Facebook/ Fiona D. Prentice Zdroj: Daily Mail

Markworth tiež uviedol: “Na to, aby vznikol tak nádherný jav ako sú dúhové oblaky, sú potrebné špecifické podmienky.” Pozícia a výška búrky, uhol slnečného svetla a veľkosť ľadových kryštálov, to všetko je potrebné pre vznik farebného divadla na oblohe.

TIP REDAKCIE
Okamžité platby medzi bankami prichádzajú, prevod peňazí potrvá pár sekúnd

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať