Saudská Arábia: Udeliť robotovi občianstvo naozaj nikomu nepomôže

Ako sme vás už pred pár dňami informovali, Saudská Arábia udelila robotovi občianstvo. Robot menom Sofia bol predstavený na tech summite a mal naozaj dych berúci preslov. Prečo sa však niečo takéto vôbec stalo?

Ako sme vás už pred pár dňami informovali, Saudská Arábia udelila robotovi občianstvo. Robot menom Sofia bol predstavený na tech summite a mal naozaj dych berúci preslov. Prečo sa však niečo takéto vôbec stalo?

Mnohým ľuďom táto situácia naháňa strach a to, že si máme zvykať na akýchsi plechových občanov je nepríjemná predstava. Dávať občianstvo robotovi je nanajvýš nemysliteľné. Prečo teda? Je to totiž trik. Saudské kráľovstvo využilo veľmi neprehliadnuteľný titulok „Robot Sofia sa stal prvým humanoidným Saudským občanom“ pre podporu tech summitu, ktorý je súčasťou celoštátnej politiky, aby ukázali, že ich ekonomika založená na rope sa posúva k niečomu revolučnejšiemu a inovatívnejšiemu.

Nie je to však len o titulku. Niektorí experti tvrdia, že takýto prístup k právam robotov je výrazne škodlivý pre verejné chápanie technológie a aj pre samotnú spoločnosť. Ako niečo takéto ovplyvní ľudí, keď si budú myslieť, že môžu mať občana, ktorý sa dá prakticky kúpiť?

Tvorci Sofie tvrdia, že je v podstate živá, no nech si hovoria čo chcú, Sofia živá nie je o nič viac, než zariadenie, na ktorom sa vám zobrazil tento článok. Necíti, nemyslí a nedokáže sa rozhodovať sama za seba. Je to len šikovne dizajnovaná bábika, ktorá zneužíva naše očakávania o tom, ako by mal robot vyzerať. Sofia má naozaj ľudské črty a môže viesť rozhovor, to áno. No jej stručné odpovede sa zdajú byť naprogramované na kľúčové slová.

A čo je najväčšia irónia…

Saudská Arábia je často kritizovaná pre zaobchádzanie s migrujúcimi pracovníkmi ako s otrokmi. Sú držaní v naozaj zlých podmienkach a vláda sa zaoberá tým, v tejto situácii nepodstatným, ako udeliť občianstvo a ľudské práva robotom? Mnohí by poukázali na iróniu tejto situácie a teraz to robíme i my. Prečo krajina udeľuje občianstvo robotom, keď sú v nej ľudia, ktorí ho nemajú? Je dokonca naozaj nemysliteľné, že ženy dostali právo riadiť auto len tohto septembra 2017.

TIP REDAKCIE
Nad Slovenskom je jedovatý oblak: SHMÚ hovorí o tom, čo nás čaká

Navyše, Sofia nebude podliehať náboženstvu teokratickej vlády, pretože je vraj robotom, ktorý nemá pohlavie. Nebude tak musieť nosiť burku. V niektorých ohľadoch má teda robot viac práv, než mnoho ďalších občanov Saudskej Arábie.

Joanna Bryson, výskumníčka etiky umelej inteligencie, poukázala na všetky tieto problémy a je toho názoru, že nedostatok rešpektovania ľudských práv v tejto krajine nejako súvisí so záujmom o práva robotov.

Niektorí tvrdia, že hovoriť o právach robotov je momentálne len rozptýlenie, pretože takýto scenár v blízkej dobe nenastane. Ostatní však tvrdia zas to, že AI bude jedného dňa dostatočne inteligentná a vypýta si občianstvo sama.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať