Čínska vesmírna stanica sa nekontrolovateľne rúti k Zemi

Scenár ako z katastrofického filmu postihol čínsku vesmírnu stanicu, ktorá je známa pod pomenovaním Tiangong-1.

Scenár ako z katastrofického filmu postihol čínsku vesmírnu stanicu, ktorá je známa pod pomenovaním Tiangong-1. Táto stanica sa o niekoľko mesiacov zrúti na Zem, pričom nikto nevie kedy presne a ani kde.

Stanica Tiangong-1 pracovala hlavne ako vesmírne laboratórium, ktoré slúžilo čínskej vláde. Okolo stanice bolo relatívne ticho do júna 2016, kedy si amatérsky vesmírny pozorovateľ všimol jej neprirodzené správanie.

Vesmírna stanica Tiangong-1 sa doslova zbláznila. Oficiálne stanovisko predniesla čínska vláda až o niekoľko mesiacov neskôr, ktoré adresovala medzinárodnému spoločenstvu OSN. Oznámili, že nad stanicou nemajú kontrolu a netušia, kam pristane.

vesmirna stanica
phys.org

Astrofyzik Jonathan McDowell pre server The Guardian povedal, že ak nad stanicou nemá nikto kontrolu, neexistuje žiadny spôsob, ako zabrániť tomu, aby stanica spadla do obývanej oblasti. Zároveň ale dodáva, že je nepravdepodobné, že sa tak stane. Úplne vylúčiť sa to však nedá.

TIP REDAKCIE
Hanba na sto honov: Google Pixel Watch vraj poháňa 4-ročný procesor

Tiangong-1

Tiangong-1 je bola prvá vesmírna stanica Číny, ktorá začala svoju púť v roku 2011. Vesmírne zariadenie váži 8,5 tony a zatiaľ absolvovalo takmer 35 000 obežných dráh okolo Zeme.

Aj keď sa nedá v tejto chvíli presne určiť, kedy stanica na Zem dopadne, odhady hovoria o marci a apríli budúceho roka. Stanica by sa mohla zrútiť niekde v neobývanom pobreží, kde by nikoho neohrozila.

Presnejšie informácie o mieste dopadu sa snáď podarí určiť s blížiacim sa obdobím očakávaného zrútenia. Stanica sa pochopiteľne rozpadne v zemskej atmosfére, no aj tak sa na Zem môžu zrútiť jej kusy s váhou okolo 100 kilogramov.