Ak na vás vo vašich sociálnych médiách vyskakujú reklamy ponúkajúce iPhone X, neverte tomu, pretože je to s najväčšou pravdepodobnosťou podvod. Nenechajte sa preto nachytať.

Zdá sa, že fanúšikovia Apple nie sú jediní, ktorí sa tešia na príchod iPhone X. Podvodníci sa totiž tešia tiež.

Nový iPhone X nebude k dispozícii skorej ako 3. novembra, no zlodeji už teraz spamujú sociálne médiá reklamami s cieľom vytiahnuť z vás čo najviac osobných informácií. Títo podvodníci bývajú „prezlečení“ za reklamu, ktorá vám ponúka iPhone X úplne zadarmo.

O koľkých podvodníkov ide?

ZeroFOX, bezpečnostná spoločnosť pre sociálne médiá tvrdí, že odhlalila približne 532 falošných účtov na sociálnych sieťach zahŕňajúc Facebook, Instagram a YouTube. Tieto účty sú ako pasca pre nadšencov Apple, ktorí sa nemôžu dočkať, kým si kúpia najnovší iPhone X. Záujem o už existujúci iPhone 8 je taktiež veľký, s takmer trojnásobne vyšším počtom falošných príspevkov. Toto všetko zistila firma vo svojich výskumoch.

Ako vyzerajú názvy falošných profilov?

Niektoré stránky ako „iPhone8 Official“ na Facebooku, alebo @official.iphone8.giveaway na Instagrame boli nedávno odstránené. Falošné komentáre, ktoré boli rozosiate nad YouTube komentármi, sľubovali iPhone 8 zadarmo. Stačí, ak kliknete na podozrivý link nižšie.

Falošný príspevok na Instagrame ponúkajúci iPhone 8 zadarmo. Zdroj: ZeroFOX

Facebook, Instagram a YouTube hneď neodpovedali na výzvu o vyjadrenie sa k danej situácii.

Bližšie o podvodníkoch

Výskumníci rozdelili falošné reklamy na niekoľko kategórií: fame-farming, krádež citlivých informácií (Phishing links), falošné dary a krádež osobných údajov.

  • Fame-farming je, keď podvodníci na sociálnych médiách vytvoria stránku, aby nahromadili čo najviac sledovateľov, ktorých môžu neskôr zločinci použiť na útoky, alebo predať iným, tvrdí ZeroFOX.
  • Phishing links sú odkazy posielajúce ľudí na web stránky, ktoré vyzerajú celkom reálne a požadujú registráciu alebo prihlásenie. Namiesto toho, aby stránka ľudí prihlásila, ukradne ich heslo alebo sa ich snaží nalákať stiahnuť si malware s tvrdením, že potrebujú aktualizovať ich systém.
TIP REDAKCIE
Apple okráda zákazníkov: Namiesto lacnejšej výmeny batérie im účtuje šialené poplatky

Príspevky sa tvária ako „súťaže“, kde obete vyplnia svoje meno, email, adresu a namiesto toho, aby výhrali Phone, sú ich informácie odoslané do rúk zlodejom, ktorí ich môžu použiť na krádež účtov. Phil Tully, hlavný vedec zaoberajúci sa dátami spoločnosti ZeroFOX, tvrdí, že jeho tím našiel doposiaľ 282 účtov na Facebooku a Instagrame, ktoré toto robili.

Spoločnosť ľuďom odporúča aby boli skeptickí ohľadom akéhokoľvek príspevku, ktorý ponúka iPhone zadarmo.