Každý fotograf má vo svojom archíve snímku, na ktorú je hrdý viac ako na všetky ostatné zhotovené zábery. Je pritom jedno, či ide o amatérskeho alebo profesionálneho fotografia. Dokonca aj obyčajným smartfónom dokážete zachytiť unikátny moment, ktorý sa vám už nikdy pred očami zjaviť nemusí.

Rozhodne jedinečný a bezkonkurenčný záber sa podarilo ešte v roku 2015 zhotoviť osobe menom Prasenjeet Yadav. Prasenjeet vyštudoval molekulárnu biológiu, časom sa stal fotografom a dokonca členom expedícií pod záštitou National Geographic.

Dobrodruh má na konte jedinečný záber zeleného meteoru, ktorý si počas tmavej noci razil cestu cez zemskú atmosféru. Najlepšie na fotografii je, že nebola cieľom. Prasenjeet Yadav fotografoval mestské zaľudnenie v hornatom regióne západného Ghatsu, ktorý sa nachádza v južnej Indii.

Na výnimočnú fotografiu upozornil ešte v januári server Wired.

Písal sa 9. október 2015, kedy sa pán Yadav vybral ešte za tmy do hôr v spomínanej indickej oblasti. V tej dobe používal fotoaparát Nikon D600 s bližšie nespresneným objektívom, ktorý posadil na statív a nastavil kontinuálne snímanie v 10-sekundových intervaloch s 15-sekundovou expozíciou (clona f/4.5, citlivosť ISO 800, ohn. vzdialenosť 70 mm).

To znamená, že fotoaparát jednu snímku zaznamenával 15-sekúnd (dlhší čas uzávierky) a učinil tak každých 10 sekúnd.

zelený meteor
© Prasenjeet Yadav / National Geographic

Fotoaparát ďalej nepotreboval obsluhu a tak si fotograf založil tábor a uchýlil sa k spánku. Nasledujúci deň ráno zbalil dobrodružnú výbavu a následne skontroloval výsledok časozberného snímania, ktoré pokrývala až takmer jedna tisícka fotografií.

Autor uvidel na jednej fotografii záblesk jasného zeleného svetla, ktoré sprevádzalo padajúci meteor. Zo začiatku si autor snímky nevedel presne vynaložiť, o čo ide. Niekoľko astronómov však potvrdilo, že sa mu skutočne podarilo zachytiť perfektný záber meteoru.

TIP REDAKCIE
Toto sú najlepšie fotografie roka 2017 podľa National Geographic

O žiarivú zelenú farbu sa postaral kokteil z kyslíka a rôznych minerálov, ktoré sa rozžhavili pri prechode meteoru cez zemskú atmosféru.

Bez dávky šťastia by sa danú snímku určite zachytiť nepodarilo. Sám Prasenjeet Yadav ale tvrdí, že snímka vystihuje podstatu fotografovania – byť v správnom čase na správnom mieste.

Autor má na konte niekoľko fotografií, ktoré stoja za pohľad. Všetky nájdete v jeho profile na stránke National Geographic na tejto adrese.