Jedna z mnohých kapitol špekulácií je konečne uzavretá. Nová Nokia dostala high-end špecifikácie, hliníkové telo, zvýšenú odolnosť voči špliechajúcej vode a prevedenie s tenkými bočnými rámikmi, pri ktorom si prídu na svoje náročnejší používatelia. 

V precízne spracovanom tele z jedného kusu kovu sa skrýva výkonný čipset Snapdragon 835, 4 GB RAM-ka a aj 3 090 mAh batéria. Značnú časť prednej strany zase pokrýva 5,3-palcový IPS LCD displej v jemnom Quad HD rozlíšení, pričom jeho jas dosahuje hodnotu až 700 nitov. Panel chráni odolné sklo Gorilla Glass 5 so zaoblenými bokmi v 2,5D prevedení.


Zadná strana obsahuje duálny fotoaparát (f/2,0 + laser), kde jeden snímač zbiera informácie o farbách a druhý o svetle, aby ich tak mohli po stlačení spúšte skombinovať do jedného, na detaily bohatšieho záberu. RGB a aj monochromatický kúsok ponúka 13 megapixelové rozlíšenie a prvotriednu optiku ZEISS. Nechýba tu však ani optická stabilizácia obrazu či 13 megapixelový selfie snímač.

Dual-Sight zábery

Výrobca HMD Global sa ale chváli aj celkom zaujímavou funkcionalitou, ktorej hovorí Dual-Sight záber, čo je fotografia alebo video z predného aj zadného snímača.

Nokia 8 ako prvá na svete umožňuje streamovať Dual-Sight video natívne a v reálnom čase na sociálne siete, ako napr. Facebook alebo YouTube. Dual-Sight simultánne využíva predný aj zadný fotoaparát na zobrazenie videí aj fotografií z oboch zdrojov zároveň na rozdelenej obrazovke. Všetci, ktorí radi zaznamenávajú a zdieľajú unikátne spomienky, tak vďaka tomuto svetovému prvenstvu dostávajú možnosť ich živo streamovať jediným dotykom.

Smartfón taktiež zvláda zaznamenať 360-stupňový zvuk, v čom má prsty technológia OZO Audio. Všetko teda naznačuje tomu, že Nokia 8 prináša špecialitky, po akých by mohol túžiť každý tvorca multimediálneho obsahu.

Čistý Android

Novinku po softvérovej stránke poháňa čistý Android (7.1.1 Nougat) a na ukladanie dát slúži 64 GB interné úložisko, a to vrátane vloženej microSD karty. USB C konektor pozostáva zo štandardu USB 3.1, takže okrem rýchleho nabíjania (podpora pre Quick Charge 3.0) je k dispozícii aj rýchly prenos dát.

TIP REDAKCIE
YouTube pre Android sa konečne prispôsobí formátu videa, ktoré sledujete

Zmienka o cenách a ani dostupnosti zatiaľ nepadla, no dlho by sme čakať už nemali. V kuloároch sa povráva o necelých 600 eurách.