Mozgový implantát nás premení na priebojnejších ľudí, pokus fungoval skvele

Vedci dokázali spraviť zo zbabelej myši citeľne priebojnejšieho alfa samca. A to pomocou malinkého implantátu v jej hlave.

Vedci z Číny dokázali spraviť zo zbabelej myši citeľne priebojnejšieho alfa samca. A to pomocou malinkého implantátu v jej hlave, kde vďaka nemu prebiehala stimulácia tej časti mozgu, ktorá je zodpovedná za veľkosť vynaloženého úsilia.

Sci-fi film pripomínajúcu techniku nazvali Neural Switch a ako píšu na webe renomovaného vedeckého magazínu Science, ide o mozgovú oblasť s odborným názvom dmPFC, alebo aj dorsomediálna prefrontálna kôra. Tá je aktívna “počas sociálnej interakcie, kedy sa ľudia rozhodujú, či budú ústupčiví alebo asertívni“, teda sebavedomí a priebojní.

Pokus prebiehal v krátkej, úzkej a priesvitnej tube, kam z jednej strany vliezla jedna a tej druhej zase druhá myš. Onedlho teda celkom logicky nastalo vzájomné stretnutie, po ktorom musela jedna z nich začať cúvať späť k otvoru, pretože tá viac asertívnejšia tú menej asertívnejšiu k tomu nútila už od prvého kontaktu.

Všetko sa viac-menej opakovalo až do okamihu, kedy odborníci z čínskej Zhejiang University siahli po mozgovom implantáte.

Implantát to zmenil

Situácia sa po pripojení špeciálneho mikročipu k mozgu menej dominantnejšej myši výrazne zmenila. Vedci prostredníctvom stimulácie spomínanej časti dmPFC zdvihli jej sebavedomie a s ňou porástla aj priebojnosť, vďaka ktorej následne presvedčila súpera, aby tentokrát začal ustupovať on. Zbabelca tak za použitia pokročilej technológie premenili na alfa jedinca.

A najzaujímavejšie na tom celom je, že myší alfa samec zostal alfa samcom aj po tom, ako jeho mozog odpojili od čipu.

Teraz si už iba musíme počkať na vedecký pokus, kde pokusné zvieratá nahradia človekom.