Upravovanie fotografií nekončí pri aplikovaní filtra na Instagrame. Profesionálne editovanie snímok nie je vôbec jednoduché a často zaberie viac času ako samotné fotografovanie.

V tomto smere sa rozhodla experimentovať spoločnosť Google. Internetový gigant využil prostriedky hlbokého strojového učenia, ktorým „vštepil“ znalosti pre upravovanie fotografií.

Počítačoví vedci systém strojového učenia vycvičili tak, aby vyňal panoramatické fotografie zo služby Google Street View, orezal ich do patričného formátu a následne upravil.

Problémový je už začiatok procesu. Panoramatické fotografovanie, teda výrazne na šírku, je zložité. Bez ohľadu na to, ako dokonale krásnu scenériu fotografujete, expozícia je väčšinou zložitá, pasovať sa musíte s čo najlepším manuálnym nastavením fotoaparátu a ak napríklad zájde slnko za nenápadný mrak, nad všetkým musíte rozmýšľať nanovo.

Nižšie vidíte pár príkladov toho, ako systém strojového učenia snímky upravil. K dispozícii je pôvodný panoramatický zdroj ako aj konečný upravený výsledok. Určite odporúčame navštíviť galériu, kde nájdete viac prispôsobených fotografií kapacitou strojového učenia. Galériu publikovali počítačoví experti Hui Fang a Meng Zhang.

fotografie
Jasperský národný park v Kanade © googleblog.com
fotografie
Jasperský národný park v Kanade © googleblog.com
fotografie
Park Parco delle Orobie Bergamasche v Taliansku © googleblog.com
fotografie
Švajčiarska lokalita Interlaken © googleblog.com

Ako laikom sa nám môžu zdať všetky snímky atraktívne. Google preto oslovil profesionálnych fotografov, aby výsledky zhodnotili. Asi 40 percent upravených fotografií odborníci ohodnotili polo-profesionálnou alebo profesionálnou úrovňou.

Obzvlášť zaujímavé bolo, akým spôsobom systém snímky upravoval. Neaplikoval iba jednoduchý filter naprieč celou fotografiou. Editoval konkrétne časti fotografie, čím napríklad zdramatizoval podanie svetla či farebné prechody.

Ani nemusíme veľmi hádať, načo chce Google tento spôsob úpravy snímok použiť. Časom si určite nájde cestu do služby Google Fotky alebo do mobilnej aplikácie Snapseed, ktorú Google vlastní.

TIP REDAKCIE
Vyskúšaj mobilnú hru od Google, v ktorej musíš hľadať emoji v reálnom svete

Doslova jedným-dvoma klikmi tak môžete dostať z fádnej fotografie vizuálne príťažlivé dielo.