Odborníci vytvorili inteligentný softvér, ktorý dokáže predvídať fyzický vývoj tváre človeka

Špecialisti z University of Bradford vytvorili úzko špecializovaný softvér s asistenciou neurónových sietí, ktorý dokáže po chvíľke učenia vygenerovať možnú podobu staršej tváre nezvestného.

Keď sa stratí malé dieťa a je potom roky nezvestné, pravdepodobnosť, že ho niekto vizuálne identifikuje a nájde, rastúcim vekom neustále klesá. Špecialisti z University of Bradford preto vytvorili úzko špecializovaný softvér s asistenciou neurónových sietí, ktorý dokáže po chvíľke učenia vygenerovať možnú podobu staršej tváre nezvestného.

Ich metóda berie do úvahy nelineárny tvar a svalové zmeny ľudskej tváre, píše web DigitalTrends, takže ak sa inteligentný počítačový program naučí z ukážkových príkladov postupnosť starnutia, s nadobudnutými skúsenosťami vie polícii pomôcť s identifikáciou toho, koho hľadajú už dlhšie. Stačí, aby mu ukázali tú najaktuálnejšiu fotografiu tváre, ktorú majú momentálne k dispozícii, a on sa postará o všetko ostatné.


V našej práci učíme počítač prostredníctvom stoviek tisícok fotografií tváre a príslušného veku,” prezradil na margo odhalenia algoritmu Ali Maina Bukar, jeden z výskumníkov projektu a odborníkov na analýzu tváre a syntézu.

TIP REDAKCIE
Chuwi MiniBook X: Šialený 10,8-palcový 2K notebook za cenu, ktorá sa často nevidí!

Počas testovania použili algoritmus na vygenerovanie fotografií, kde bol zostarnutý Ben Needham, ktorý zmizol na gréckom ostrove Kos ešte v roku 1991, kedy mal len 21 mesiacov.

A hoci Bena dodnes nenašli, vďaka asistencii pokročilého softvéru majú vyšetrovatelia k dispozícii zábery s podstatne presnejšou identitou nezvestného ako tie, ktorými disponovali do jeho príchodu. Projekt teda môže v budúcnosti zachrániť nejeden život.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať