TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Ak ste pracovali viac ako 10 rokov, od štátu môžete získať cez 470 €. Koho sa to týka?
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Ak ste pracovali viac ako 10 rokov, od štátu môžete získať cez 470 €. Koho sa to týka?

Slovenskí baníci si od budúceho roka môžu finančne prilepšiť o stovky eur mesačne. Vyplýva to z návrhu rezortu práce.

16. októbra 2025 9:49
Lucia Bihuncová
16. októbra 2025
Zdieľať
3 min
Zdieľať
V skratke
  • Baníci s dlhšou praxou získajú príspevok vo vyššej sume
  • Rezort práce chce zohľadniť to, že pracujú v rizikovej oblasti
  • Účinnosť návrhu má vstúpiť do platnosti od 1. januára 2026

Od začiatku budúceho roka sa majú zvýšiť kompenzačné príspevky pre baníkov. Vyplýva to z návrhu nového opatrenia od Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Ak ste pracovali viac ako desť rokov, od štátu by ste mohli získať viac ako 470 eur.

Návrh počíta s tým, že osoby, ktoré pracovali v baníctve najmenej tri alebo šesť rokov, budú mesačne dostávať 270.40 eura. Tí, ktorí sa baníctvu venujú dlhšie a odpracovali 10 až 15 rokov, si finančne prilepšia ešte viac. Mesačne by mohli získať až 473,10 eura.

Baníci si finančne prilepšia

Ako uvádza portál denníka Pravda, zmena sa dotkne aj koeficientov. Tie sa používajú na výpočet zvýšenia príspevku podľa toho, ako dlho ste pracovali. Baníci, ktorí odpracovali viac ako tri roky, budú mať nový koeficient v hodnote 23,7. Pracovníci s praxou dlhšou ako desť rokov až 31,5.

Rezort práce hovorí, že tento návrh bude lepšie reflektovať náročnosť práce v baníctve. Zároveň dostanú skúsení baníci viac peňazí oproti tým, ktorí s touto prácou ešte len začínajú.

Peniaze, bankovky, euro, daň, banka, dôchodky, nárok na kompenzáciu, finančná situácia, DPH
Ilustr. obr. | Zdroj: Depositphotos

Čo sa zmení od nového roka

Nové opatrenie zruší predchádzajúce ustanovenia z roku 2024. Účinnosť je navrhnutá od 1. januára 2026, preto by si baníci už v nasledujúcom roku mohli prilepšiť o stovky eur mesačne. Účinnosť je navrhnutá k tomuto dátum aj z dôvodu, aby sa zabezpečil mechanizmus valorizácie kompenzačných príspevkov podľa zákona. Rezort v rámci návrhu zdôraznil, že je v súlade s Európskou chartou miestnej samosprávy.

Baníci podstupujú pri práci riziko

Na Slovensku pracujú tisíce baníkov a nové opatrenie sa podľa odhadov ministerstva dotkne stoviek až tisícok oprávnených zamestnancov po celom Slovensku. „Cieľom je, aby odmena pre baníkov lepšie korešpondovala s ich dlhoročným nasadením a rizikom, ktoré práca v bani prináša,“ informoval rezort práce.

Bez predbežného pripomienkového konania

Návrh opatrenia, ktorý zahŕňa zvyšovanie súm a koeficientov vychádza zo zmien životného minima k 1. júlu 2025. Rezort dopĺňa, že ide o vykonávací predpis, ktorý nevyžaduje predbežné pripomienkové konanie. Dôvodom je, že návrh len upravuje výšku vyplácaného príspevku.

Ako dopĺňa portál denníka Pravda, pripravované zvýšenie príspevkov je súčasťou širšieho trendu valorizácie dávok pre zamestnancov, ktorí pracujú v náročných a rizikových povolaniach. Baníci sa v novom roku môžu tešiť na vyššie výplaty, ktoré zohľadnia náročnosť ich práce.

Neprehliadnite

pozor, hacker, podvod, únik, údaje
Štát mlčí a tají skutočnosti: To, čo teraz robí, mu už zrejme neprejde
práca, zamestnanie, voľno, únava, čerpanie dovolenky, Práca namiesto dávok, pracovný trh, trh práce, digitálna plráca
Štát pripravuje nový zákon. Týkať sa bude takmer všetkých, je mimoriadne dôležitý
Peniaze, štát, dôchodok, ceny
Štát mení kľúčový príspevok: Mnohým Slovákom „cinkne“ na účet oveľa viac peňazí (+ sumy)
Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok MacBook Pro M5 Apple predstavil nový MacBook Pro s čipom M5. V balení však chýba adaptér (PREHĽAD)
Ďalší článok Smartfón, peniaze Vydali VAROVANIE pre milióny Slovákov: Tento e-mail je pravý, platiť musíte

Najčítanejšie

Kaufland, štrajk
Kaufland šokuje cenovkami: Niečo takéto Slováci veľmi dlho nevideli
12. januára 2026
samoobslužné pokladne
Slováci bojkotujú samoobslužné pokladne, vraj nie sú na brigáde. Obchody im posielajú jasný odkaz
13. januára 2026
Mimoriadne, vodiči, auto, podvod
Vodiči, POZOR: Polícia varuje pred vážnymi zmenami. Platia od januára, mnohí o nich nevedia
12. januára 2026
Aktuálna správa
Platforma Temu zruinovala ďalší obľúbený e-shop. Vo veľkom tu nakupovali aj Slováci
13. januára 2026

Najnovšie články

  • Slovenská inšpekcia varuje: Cez tieto weby si dovolenku nekupujte, hoci ceny sú lákavé
  • Vodiči, POZOR: To, na čo ste boli roky zvyknutí, už neplatí. Hrozia mastné pokuty (čo sa mení)
  • MIMORIADNE: Sieť s lacnými potravinami otvorí až 50 nových predajní. Rozmach plánujú aj ďalší
  • Štát pripravuje 11-kilometrový tunel. Chcú podkopať Karpaty. Nevedia, ako dlho to bude trvať
  • Milión áut ročne nestačí: Zväz varuje pred postupným úpadkom kľúčového odvetvia

Bude sa vám páčiť

Peniaze, penzisti, dôchodok, 13. dôchodok, rodičovské dôchodky

Sociálna poisťovňa chystá nový dôchodok. Ľudia dostanú oveľa menej peňazí

5. januára 2026
Slovensko, peniaze, ekonomika, poplatok, Slováci, konsolidácia, štát, rozpočet, exekúcie

Štát ľuďom na účty pošle takmer 300 €. O peniaze treba požiadať do konca roka

18. decembra 2025
aktuálne, Slovensko, štát

Štátu došla trpezlivosť. Peniaze vám vezme výrazne rýchlejšie

17. decembra 2025
Peniaze, príspevok

Štát rozhodol: Kľúčový príspevok bude fungovať úplne inak ako doteraz. Týka sa to státisícov Slovákov

12. decembra 2025

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

Viac z nášho portfólia

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?