TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Odborníci sú ZHROZENÍ: Vydali varovanie, Slovensko čaká katastrofa, na toto sa musia pripraviť úplne všetci
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2024 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Odborníci sú ZHROZENÍ: Vydali varovanie, Slovensko čaká katastrofa, na toto sa musia pripraviť úplne všetci

Pekári a mlynári bijú na poplach. Hovoria, že Slovensko by malo investovať peniaze aj na ochranu výroby základných potravín.

5. septembra 2025 14:48
Lucia Bihuncová
5. septembra 2025
Zdieľať
3 min
Zdieľať
V skratke
  • Ak sa Slovensko nepripraví na možný nedostatok potravín, podľa pekárov môže prísť ku katastrofe
  • Hovoria, že časť z peňazí vyhradených na obranu je nutné smerovať na ochranu domácej výroby
  • Pekári dali za príklad napríklad susedné Poľsko, ktoré myslí aj na túto oblasť

Slovenskí pekári a mlynári bijú na poplach. Tvrdia, že naša krajina sa musí pripraviť na prípadný nedostatok potravín. V opačnom prípade hrozí poriadne čierny scenár.

Ako uvádza portál tlačovej agentúry SITA, pekári a mlynári sú presvedčení, že navýšenie zdrojov pre rezort obrany o 150 miliónov eur by malo smerovať aj inam. Konkrétne na obranu domácej výroby kritických potravín. Slovensko ich totižto môže mať časom nedostatok.

Pekári bijú na poplach

Na možnú katastrofu upozornil Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) a Spolok mlynárov Slovenska. V rámci štátneho rozpočtu pre budúci rok sa má rokovať aj o navýšení zdrojov pre rezort obrany. Toto navýšenie by malo predstavovať 150 miliónov eur. Pekári a mlynári si myslia, že časť z týchto peňazí je nutné smerovať na obranu domácej výroby. Za kritické potraviny označili najmä chlieb, múku a pečivo.

Pekári a mlynári tiež pripomenuli, že napríklad susedné Poľsko plánuje investovať za dva roky do ochrany kritickej infraštruktúry viac ako 2,3 miliardy eur.

chilieb
Ilustr. obr. | Zdroj: Pexels

Potravinárstvo bez podpory

Predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský hovorí, že vláda by mohla ukázať, či jej skutočne záleží na obrane sebestačnosti štátu vo výrobe základných potravín. K takýmto potravinám bezpochyby patrí pečivo či múka. „Ak sa nájdu každoročne stovky miliónov na podporu energií pre domácnosti, je potrebné zabezpečiť, aby vo vykúrených bytoch mali ľudia aj čo jesť,“ povedal Lapšanský.

Zväz dal za príklad susedné Poľsko, kde sa peniaze investujú aj na ochranu kritickej infraštruktúry, vrátane potravinárstva. „Legislatíva vzťahujúca sa na slovenské podniky kritickej infraštruktúry si pritom vyžaduje investície dosahujúce aj stovky tisíc eur ročne na jednu výrobnú prevádzku, čo je obrovskou záťažou,“ uviedol zväz. Zároveň doplnil, že mnohé prevádzky by museli navýšiť odbytové ceny, pretože na tieto opatrenia nemajú financie.

SZPCC popritom už dlhodobo upozorňuje, že na Slovensku neexistuje relevantná podpora potravinárstva. Zväz tiež často kritizuje narastajúci dovoz pekárskych výrobkov zo západnej Európy, ktoré sem dovážajú obchodné reťazce.

Pekári hovoria, že štát sa musí pripraviť

Lapšanský upozornil na nepredvídateľné situácie. Pripomenul tiež, že Slovensko je krajinou, ktorá susedí so štátom vo vojnovom konflikte a zároveň je hraničnou krajinou NATO. Predseda SZPCC si myslí, že hoci štát aktuálne konsoliduje, mal by myslieť na rizikové situácie a pripraviť sa na ne.

Neprehliadnite

Slovensko, štát, zákon, sviatok
AKTUÁLNE: Vláda zvažuje, že zruší ďalší voľný deň. Teraz sa hovorí o TOMTO sviatku
Peniaze, bankovky, euro, pokuta, dane, DPH, minimálna mzda
Vodiči, POZOR: Mnohí majú nárok na peniaze navyše, skoro nikto o tom nevie (POSTUP)
Pozor, smartfón, sms, podvod, smartfóny
Robíte so svojim smartfónom TOTO? Koledujete si o veľmi nepríjemné ochorenie

„Vezmime si aspoň v tomto príklad z Fínska, ktoré bolo ako jediné počas pandémie pripravené aj z pohľadu zásob ochranných prostriedkov, na čom štát v konečnom dôsledku obrovsky ušetril. Nemusel totiž nakupovať predražené rúška či dezinfekciu od špekulantov,“ vyjadril sa Lapšanský.

Slovensko môže čakať katastrofa

Záverom dodal, že ak sa Slovensko nezačne pripravovať na možný nedostatok základných potravín, môže dôjsť ku katastrofickému scenáru. „V prípade krízy, živelnej pohromy značného rozsahu či nebodaj vojny nebude na Slovensku dostatok základných potravín a ľudia si ich nebudú mať ani za čo kúpiť,“ uzavrel Lapšanský.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok Peniaze, bankovky, euro, pokuta, dane, DPH, minimálna mzda Vodiči, POZOR: Mnohí majú nárok na peniaze navyše, skoro nikto o tom nevie (POSTUP)
Ďalší článok Slovensko, štát, zákon, sviatok AKTUÁLNE: Vláda zvažuje, že zruší ďalší voľný deň. Teraz sa hovorí o TOMTO sviatku

Najčítanejšie

peniaz, peniaze, euro, bankovky, DPH, konsolidácia
Úradníci EÚ len krútili hlavami: Vypočítali priemerný plat Slováka, je to katastrofa, zhodli sa
4. septembra 2025
STVR robí DRSNÉ čistky: Po 7 rokoch s okamžitou platnosťou končí obľúbená relácia
3. septembra 2025
banka, platobná karta, peniaze, Aktuálne, zmena banky
AKTUÁLNE: Schválili MASÍVNE zatváranie aj prepúšťanie. Týka sa to úplne všetkých
4. septembra 2025
Vodičský preukaz, kód 78
EÚ schválila TVRDÚ zmenu: Vodičský preukaz MUSÍTE vymeniť, inak vám ho vezmú
5. septembra 2025

Najnovšie články

  • AKTUÁLNE: Vláda zvažuje, že zruší ďalší voľný deň. Teraz sa hovorí o TOMTO sviatku
  • Odborníci sú ZHROZENÍ: Vydali varovanie, Slovensko čaká katastrofa, na toto sa musia pripraviť úplne všetci
  • Vodiči, POZOR: Mnohí majú nárok na peniaze navyše, skoro nikto o tom nevie (POSTUP)
  • POZOR: Začal platiť nový ZÁKAZ. Prví ľudia už dostali pokuty, skoro NIKTO o tom nevedel
  • Tankovanie bude DRAHŠIE: Od tohto dátumu ceny prepíšu aj slovenské čerpacie stanice

Bude sa vám páčiť

Aktuálna správa

AKTUÁLNE: Valí sa na nás KATASTROFA, aká v nových dejinách nemá obdoby. Kolaps nemusíme zvládnuť

4. septembra 2025
lieky

Lekári varujú: Slováci pristupujú k voľnopredajným liekom ľahkovážne. TOTO hrozí

4. septembra 2025
potraviny, pozor, falšované potraviny, nevyhovujúci výrobok, syry, SOI

Známy reťazec sťahuje z predaja TENTO produkt. Nekonzumujte ho, hrozí nebezpečie

3. septembra 2025
Slovensko, peniaze, Slováci, invetstovanie, minimálna mzda, inflácia, zamestnávatelia, živnostníci

Vydali znepokojivé VAROVANIE: Slovákov čaká viac práce a nižšie príjmy. Na čo sa treba pripraviť?

2. septembra 2025

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?