Hoci sa štandard USB-C stal v posledných rokoch pomerne univerzálnym riešením, z Číny prichádza nový, ešte ambicióznejší projekt. Konzorcium popredných čínskych technologických firiem, vrátane gigantov ako Huawei, TCL či Hisense, predstavilo nové rozhranie GPMI, ktoré v sebe kombinuje všetky bežné štandardy a má potenciál nahradiť celú spleť káblov jediným riešením. O novinke informuje server Mobilizujeme.cz.
Jeden kábel na všetko
Nový štandard GPMI je navrhnutý ako duchovný nástupca tradičného HDMI, ktorý však na rozdiel od neho podporuje aj vysokovýkonné nabíjanie. Okrem prenosu dát, obrazu a zvuku dokáže kábel GPMI zabezpečiť aj pripojenie na internet, čím nahrádza aj rozhranie Ethernet. Ide teda o skutočne univerzálne rozhranie, ktorého úspech bude závisieť od toho, ako rýchlo sa dokáže rozšíriť vo svete.
GPMI v dvoch verziách
K dispozícii majú byť dve špecifikácie, ktoré sa líšia konektorom aj výkonom:
- GPMI Type-B: Výkonnejšia verzia s proprietárnym (vlastným) konektorom, určená pre vybranú elektroniku. Ponúka prenosovú rýchlosť až 192 Gb/s a nabíjanie s výkonom až 480 W.
- GPMI Type-C: Univerzálnejšia verzia, ktorá využíva fyzický konektor USB-C. Dokáže prenášať dáta rýchlosťou až 96 Gb/s a podporuje nabíjanie s výkonom 240 W.
Tieto parametre sú v porovnaní so súčasnými štandardmi rekordné. Aj verzia s USB-C konektorom je s rýchlosťou 96 Gb/s rýchlejšia ako najnovší štandard USB4 verzie 2.0, ktorý dosahuje maximum 80 Gb/s. Výkon nabíjania 240 W je na úrovni súčasného maxima pre USB-C.
Prečo to Čína robí?
Jedným z hlavných dôvodov, prečo čínski technologickí giganti prišli s vlastným rozhraním, je snaha o technologickú nezávislosť. V prípade, že by sa USA v budúcnosti opäť rozhodli uvaliť na čínske firmy sankcie a zákazy, podobne ako v prípade Huawei, vlastný štandard by zabezpečil, že by tamojší technologický priemysel nebol paralyzovaný a mohol by ďalej fungovať bez obmedzení.
Početné výhody pre používateľov
Hoci je hlavnou motiváciou pre vznik nového štandardu GPMI snaha Číny o technologickú nezávislosť, pre bežných používateľov by priniesol niekoľko veľmi lákavých výhod. Tou najzásadnejšou je extrémne zjednodušenie a minimalizmus.

Predstavte si, že by ste naozaj potrebovali len jeden jediný kábel na pripojenie notebooku k 8K monitoru, na jeho súčasné nabíjanie plným výkonom a zároveň na pripojenie k vysokorýchlostnému internetu. GPMI toto všetko spája. Druhou obrovskou výhodou je extrémny výkon a pripravenosť na budúcnosť.
S prenosovými rýchlosťami 96 Gb/s alebo až 192 Gb/s a nabíjacím výkonom 240 W až 480 W tento štandard ďaleko presahuje dnešné bežné potreby, no je pripravený na technológie nasledujúcej dekády, ako sú displeje s extrémne vysokým rozlíšením, virtuálna realita či napájanie celých stolných počítačov jediným káblom.
Dočkáme sa aj v Európe?
Napriek týmto pôsobivým technickým výhodám je však jeho rozšírenie do Európy a na globálny trh veľmi nepravdepodobné, a to z niekoľkých zásadných dôvodov. Najväčšou prekážkou je existencia a dominancia konzorcia USB-IF (USB Implementers Forum), ktoré združuje stovky kľúčových svetových technologických firiem ako Apple, Intel, Microsoft, HP a ďalšie. Toto konzorcium určuje vývoj a smerovanie štandardu USB a je prakticky nemysliteľné, že by dobrovoľne prijalo konkurenčný štandard vedený čínskymi firmami.
Ďalším faktorom sú geopolitické a bezpečnostné obavy. V súčasnej atmosfére technologickej a obchodnej rivality medzi USA a Čínou by štandard, za ktorým stoja firmy ako Huawei, čelil v západných krajinách obrovskej nedôvere a politickému odporu. Regulačné úrady v USA a EÚ by sa pravdepodobne zdráhali prijať takýto kľúčový štandard, nad ktorým by nemali žiadnu kontrolu.
Najpravdepodobnejším scenárom teda nie je, že by GPMI nahradil USB-C v Európe, ale že budeme svedkami vzniku dvoch paralelných a konkurenčných svetov. Štandard GPMI sa pravdepodobne stane dominantným vo vysoko výkonnej elektronike v Číne a v krajinách v jej sfére vplyvu, zatiaľ čo Európa, Severná Amerika a zvyšok sveta zostanú verné evolúcii štandardu USB (USB4, USB5 atď.).